Děti motorkářů dřív nebo později přijdou s velkým přáním svézt se na motorce jako spolujezdec. Nadšení rodiče by jim přání rádi splnili. Jak se na ně ale dívají zákony? Zjistili jsme za vás, za jakých podmínek může jet dítě jako spolujezdec na motorce.

Zákony a dítě na motorce

Než s vámi bude moci dítě vyrazit na motocyklový výlet, bude si muset počkat do dvanácti let. Věk spolujezdce upravuje Zákon o provozu na pozemních komunikacích (361/2000 Sb.). V paragrafu 7 doslovně stojí: “Řidič nesmí na druhém sedadle motocyklu přepravovat osobu mladší 12 let.”  

Zákon dále spolujezdcům přikazuje mít na hlavě přilbu ​– a to nejen dětem, ale i dospělým. Nezapomeňte ani na ochranu očí. Nevyužitím ochranných pomůcek riskujete pokutu a trestné body, především tak ale ohrožujete své zdraví.

Jak zvýšit bezpečnost a pohodlí

Věková hranice není jediné kritérium pro jízdu dítěte na motorce. Na projížďku můžete jen tehdy, dosáhne-li dítě oběma nohama na stupačky. Promyslete také, co si dítě obleče. Krátká zážitková cesta na mopedu se hravě obejde bez speciálního vybavení, ale na delší výlet na silnějším stroji by měly být samozřejmostí bunda, dlouhé kalhoty a kotníkové boty.

Ujasněte si pravidla a začněte zvolna

Zatímco vy máte řidičský průkaz a zkušenosti, vaše dítě zná jízdu na motocyklu pouze jako pozorovatel. Než spolu poprvé pojedete, podrobně mu vysvětlete, jak bude cesta probíhat. Popište mu, co se děje, když se motorka rozjíždí a když naopak zastavuje. Poučte ho, že se má neustále držet vás nebo bočních madel a že má mít nohy na stupačkách. Domluvte se na signálu, kterým vám dá najevo, že potřebuje zastavit.

Už jste četli?  Je posypová sůl ekologicky šetrné řešení?

Zpočátku se nepouštějte nikam daleko, na společnou jízdu si budete muset oba postupně zvykat. Ano, i vy. Jet se spolujezdcem je vždy o něco složitější než jet sólo. S dítětem na zadním sedadle to bude ještě o něco větší výzva. Vézt na zadním sedadle vlastního potomka je obrovská zodpovědnost doprovázená strachem. Napoprvé vám proto bohatě postačí parkoviště. K motocyklovému výletu se dopracujete později.

Dítě jako spolujezdec na motorce

Řidičský průkaz na moped lze získat již v 15 letech

Jestli se vaše dítě nemůže dočkat, až bude jezdit na motorce na vlastní zodpovědnost, jistě ho potěší, že řidičský průkaz skupiny AM, se kterým lze řídit mopedy a slabé motorky, lze získat již v 15 letech. Na některých skútrech lze jezdit dokonce i bez řidičského oprávnění. Více se dozvíte v článku Představujeme vám E-fichtl.

Je pochopitelné, že se se svými děti chcete dělit o svou lásku k motorkám. Dbejte ovšem bezpečnosti a opatrnosti. Na zadním sedadle lze vozit dítě, které má nejméně 12 let a nohama dosáhne na stupačky. Přejeme vám mnoho šťastných kilometrů.