Pokud vás láká bydlení pod Ještědem a sháníte pronájem bytu, Liberec je volbou číslo jedna. Aktuálně je v celém okrese více než stovka možností, ať už v samotném centru města, nebo na jeho okraji. V tomto článku vás provedeme jejich dispozicemi a cenami.

Pronájem bytu v Liberci vyjde mnohem levněji než v Praze

Jistě, komfort hlavního města se těžko opouští, ale Liberecký kraj obsahující okresy Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Semily a Liberec není od Prahy zase tak daleko. Nejkratší trasa vede po dálnici D10 a je dlouhá asi 110 kilometrů, což se při běžném provozu rovná hodině a čtvrt cesty. V současnosti se spousta práce dá vykonávat i na dálku a ve finále rozdíl v nájmech třeba ani neprojezdíte.

Další výhody Liberce

Sídlo Libereckého kraje je třetím největším městem v Čechách, pátým největším v celé republice. Má historické centrum, divadlo F. X. Šaldy, tři biografy, zoologickou zahradu, hokejový i fotbalový stadion a dobrou infrastrukturu se čtyřmi tramvajovými a šestadvaceti denními autobusovými linkami. Tramvají navíc dojedete i do sousedního Jablonce.

1+0, 1+kk

Nejdražší garsoniéry, které odpovídají pražským cenám, jsou na Františkově a na Perštýně, ve čtvrtích, které sousedí se Starým i Novým Městem. Měsíční pronájem těchto bytů o dispozici 1+kk a rozloze kolem 40 m² dosahuje k šestnácti tisícům korun. Naopak garsonku v Novém Městě nebo v Ruprechticích, které sousedí s historickým centrem, lze pronajmout už od 5 000 korun. Počítejte ovšem s menší obytnou plochou. Ta je oproti bytům na Františkově poloviční.

1+1

Byty s se samostatnou kuchyní v Liberci začínají na sedmi tisících, ovšem bez výbavy. Největší a zároveň nejdražší byt o rozloze 58 m² se nachází ve vile na Starém Městě a vyjde na 11 tisíc.

2+kk a 2+1

Dvě místnosti s kuchyňským koutem, nebo přímo zabudovanou kuchyní má zhruba padesátka libereckých bytů. Nejdražší nájmy dosahují dvaceti tisíc korun, ovšem s plnou výbavou, v novostavbách a v centru, nebo jeho blízkém okolí. Za poloviční cenu se dají pronajmout nevybavené byty v Nových a Starých Pavlovicích, nebo třeba na Jeřábu. Tedy ve čtvrtích v blízkosti Starého Města.

Už jste četli?  Co je třeba vědět, než si domů přineseme křečka

3+kk a 3+1

Byt o třech pokojích lze pronajmout v rozmezí 10 a 20 tisíci korun. Nejlevněji vyjde bydlení v panelovém domě v okrajových částech Liberce, jako jsou Vesec nebo Starý Harcov. Nejdražší je střešní mezonetový byt nad nákupní galerií ve Starém Městě. Takové luxusní obydlí o rozloze 124 čtverečních metrů vyjde “jen” na 27 tisíc korun. Ve stejné čtvrti se dá ovšem sehnat byt se stejnými dispozicemi o deset tisíc levněji, jen s menšími rozměry a výbavou.

4+kk a 4+1

Vícepokojové byty už v Liberci nenajdete. Těch se čtyřmi místnostmi je také pouze hrstka. Všechny jsou ve čtvrtích blízko Starému Městu a vyjdou cirka na 20 000 korun.

Jak vybírat?

Při výběru bytu hraje roli řada faktorů. Měli byste brát v potaz, kdo všechno v něm bude bydlet a jak moc jsou dostupná místa naplňující vaše potřeby. Pokud máte děti, oceníte spíš klidné bydlení dál od centra, ovšem zase ne příliš daleko třeba od školy. Jinak se zařiďte podle vašich preferencí; jestli potřebujete garáž, balkon, terasu nebo výtah.

Na co si dát pozor?

Je třeba si ohlídat, na kolik bydlení skutečně vyjde. K pronájmům se často navíc připočítává provize realitním kancelářím, energie, internet a další poplatky. Zejména starší byty v centru bývají energeticky náročné a mohou vás ve výsledku stát víc, než byste očekávali. Rovněž se hodí zamyslet se nad stavem domu, ve kterém se byt nachází. Když je například před rekonstrukcí, jakmile ta skončí, logicky může zvyšovat nájemné.

A jak se vám pozdává bydlení v Liberci v porovnání s astronomickými cenami pronájmu v Praze?