Bydlíte na sídlišti a řešíte, jak si do svého domova přinést alespoň trochu sluníčka a tolik kýžené zeleně, když se vám ho tam nedostává ani v momentě, kdy je jaro v plném proudu? Možná ještě netušíte, že i z takového bytu na sídlišti můžete velmi rychle vytvořit oázu klidu a zaručené pohody. Máme pro vás několik tipů, jak na to.

Přípravu prostoru rozhodně nesmíte zanedbat

Abyste mohli využít naprosto veškerého potenciálu, který vám byt na sídlišti nabízí, zaměřte se i na venkovní prostor bytu, v tomto případě máme na mysli balkon či lodžii. Tady se nabízí jedna z možností, kde si vytvořit svou oázu klidu. Balkon nejdříve zcela vystěhujte, pokud již není prázdný, a také pořádně vyčistěte. Jedině tak si můžete udělat detailní plán toho, jak bude vaše nová oáza klidu vypadat ve skutečnosti.

Nezapomeňte si také nakreslit veškeré výstupky, výšku či hloubku parapetu a podobně. Čím přesněji tyto parametry zanesete na papír, tím lépe si naplánujete využití vašeho prostoru a dokonale se tak vyhnete jakýmkoliv komplikacím, které mohou při rekonstrukci nastat. Po ruce je dobré mít například také 3D plánovač, který je většinou dostupný kdekoliv na internetu. Do plánu si zaneste květináče, poličky a balkonové posezení.

Vyberte vhodný balkonový nábytek

Svůj plánek rozhodně nepřipravujete bez rozmyslu. Každý prostor, a to ať je jakkoliv řešený, má určitá omezení, kterým je nutné veškeré plánování přizpůsobit. Počítejte tak s tím, že na balkon, který má v průměru jeden metr asi jen stěží nasoukáte posezení pro šestičlennou rodinu a gril. Tím se ovšem vůbec nenechte odradit. I na balkoně malých rozměrů můžete relaxovat mezi květinami s knihou v ruce nebo na něm vytvořit kvalitní posezení pro vás a vaši kamarádku. Stačí jen vybrat vhodný nábytek na balkon, který je často velmi kompaktní a designově velmi zdařilý.

balkonovy-nabytek

Problém malého balkonu snadno vyřešíte i díky sklápěcímu nábytku, který navíc velmi jednoduše uskladníte v období zimy. Možností je i paletový nábytek, který je v posledních letech stále více populární. Ten lze vyrobit i na míru, a s trochou šikovnosti to zvládnete i vy v pohodlí domova. Využijte tak každý centimetr, který na balkoně či lodžii máte.

Už jste četli?  Zahradní lehátka: Jak na výběr, umístění, údržbu a skladování

Balkonová zahrádka i v pronájmu

Jaký pronájem bytu Jihlava nabízí, takový najdete i v jiných městech. Ať už je to Praha, Brno, Chrudim, Tábor, nebo jakékoliv jiné české město, když majitelé pronajatého bytu svolí, a vy v něm plánujete žít dlouhá léta, vyplatí se vám zainvestovat do malé rekonstrukce. Takovou může být právě zasklení balkonu, který pak poslouží i jako zimní zahrada. V dnešní době je možné zasklívat balkony také bezrámově, což pro vás znamená, že výhled ven nebude ničím rušen. Kromě toho se zvýší kvalita izolace před zimou i teplem, ale také před hlukem a prachem z okolí. Věřte, že pohodlí vašeho bydlení se zdvojnásobí.

Pokud je balkon orientovaný na jih, můžete ho využít i jako dokonalou bylinkovou zahrádku. Mimo jiné je toto řešení velmi praktické zejména pro balkony, jejichž vchod je umístěný přímo z kuchyně.

bylinky-na-balkone

Ale určitě se nemusíte omezovat jenom na bylinky. Dnes už kdekdo na balkoně pěstuje rajčata, cukety, saláty nebo jahody. Utrhnout si slaďoučkou jahodu přímo do pusy pak ocení obzvlášť malí členové domácnosti a je to způsob, jak i dětem ze sídliště ukázat, že jídlo se „nerodí“ v supermarketu.  

Oázu klidu si můžete vytvořit i v interiéru

Máte nevyužitou místnost? V tom případě si vytvořte svou vlastní oázu klidu v samostatném pokoji, který k tomuto účelu vyčleníte. Budete se do něj moci vždycky zavřít, když na vás přijdou chmury či zatoužíte po odpočinku a klidu. Tento pokoj vyzdobte nejen rostlinami, ale také kvalitními dekoracemi, krásným designovým křeslem, stylovým psacím stolem či pohodlnou lenoškou. Nezapomínejte přitom ani na své zdi, které rozhodně nenechávejte prázdné. Motivační obrazy, fototapety či portréty vaší rodiny a společných zážitků vás vždycky jistě mile potěší.

Je tu však i řešení, když zrovna nemáte celý pokoj, kde byste si svou oázu klidu vytvořili. Stačí vám k tomu paraván, který prostor jakékoliv místnosti oddělí od vašeho relaxačního koutku.