Pokud se právě chystáte zakoupit nové povlečení, vybírejte pečlivě a investujte do pohodlí a kvality. Správná volba ložního povlečení vám ušetří spoustu starostí a peněz. Ve spánku strávíme třetinu života, proto na povlečení nešetřete.

Vsaďte na kvalitní materiál

Nejlepší je zvolit přírodní materiály. Bavlněné povlečení nic nepřekoná. U saténů si dejte pozor na jejich levné polyesterové napodobeniny s nedostatečnou kvalitou nevyhovující potřebám a vlastnostem ložního povlečení. Přírodní materiály, zejména bavlna, bavlněný satén a damašek snadno vyperete i při vysokých teplotách, které ničí roztoče, viry a bakterie. Povlečení byste proto měli mít možnost vyprat alespoň na 60 °C. Na to by si měli dát pozor zejména, alergici a astmatici.

Jak je to s gramáží

I když se na vyšší gramáž často upozorňuje, u některých materiálů není až tak podstatná a důležitější je hustota vlákna. Ideální hustota vláken je od 200 na čtvereční palec, nicméně tento údaj nebývá uveden. Kvalitní materiál je utkán z dlouhých tenkých vláken a i při nízké gramáži může mít lehkou a hladkou strukturu. Například u bavlněného saténu by měla být látka neprůsvitná, na omak jemná a příjemná. Barví se reaktivními barvami, které se vpíjí hluboko do látky a nezapáchají.

Důležité je precizní šití a pevné švy

Pro výběr povlečení je důležité i jeho ušití. Švy by měly být důkladně prošité, aby byly pevné a povlečení vydrželo několik let častého praní. Látka musí být rovně střižená a nesmí se nikde třepit. Na centimetru rubové strany byste měli najít až pět stehů, aby povlečení pevně drželo a neroztrhlo se vám. Důležité jsou rubové švy i pevné lemy na okrajích látek. Precizně ušité povlečení má dlouhou životnost.

Už jste četli?  Krásné květináče pro váš dům i balkón: Výběr typů a tvarů

Na povlečení nešetřete

Nekvalitní povlečení bývá podezřele levné. Proto si zkontrolujte složení materiálu, hustotu tkaniny i teplotu praní. Kvalitní látka musí být vyrobena v souladu s etickými pravidly, aby měla dlouhou životnost. Vsaďte na české povlečení, které bude celoročně příjemné a vydrží dlouho i při praní na vysoké teploty. Nezapomeňte zvolit správně rozměry a změřte si polštář, přikrývku i matraci.