Pokud se právě chystáte zakoupit nové povlečení, vybírejte pečlivě a investujte do pohodlí a kvality. Správná volba ložního povlečení vám ušetří spoustu starostí a peněz. Ve spánku strávíme třetinu života, proto na povlečení nešetřete.

Vsaďte na kvalitní materiál

Nejlepší je zvolit přírodní materiály. Bavlněné povlečení nic nepřekoná. U saténů si dejte pozor na jejich levné polyesterové napodobeniny s nedostatečnou kvalitou nevyhovující potřebám a vlastnostem ložního povlečení. Přírodní materiály, zejména bavlna, bavlněný satén a damašek snadno vyperete i při vysokých teplotách, které ničí roztoče, viry a bakterie. Povlečení byste proto měli mít možnost vyprat alespoň na 60 °C. Na to by si měli dát pozor zejména, alergici a astmatici.

Jak je to s gramáží

I když se na vyšší gramáž často upozorňuje, u některých materiálů není až tak podstatná a důležitější je hustota vlákna. Ideální hustota vláken je od 200 na čtvereční palec, nicméně tento údaj nebývá uveden. Kvalitní materiál je utkán z dlouhých tenkých vláken a i při nízké gramáži může mít lehkou a hladkou strukturu. Například u bavlněného saténu by měla být látka neprůsvitná, na omak jemná a příjemná. Barví se reaktivními barvami, které se vpíjí hluboko do látky a nezapáchají.

Důležité je precizní šití a pevné švy

Pro výběr povlečení je důležité i jeho ušití. Švy by měly být důkladně prošité, aby byly pevné a povlečení vydrželo několik let častého praní. Látka musí být rovně střižená a nesmí se nikde třepit. Na centimetru rubové strany byste měli najít až pět stehů, aby povlečení pevně drželo a neroztrhlo se vám. Důležité jsou rubové švy i pevné lemy na okrajích látek. Precizně ušité povlečení má dlouhou životnost.

Už jste četli?  Jak levně zařídit garsonku?

Na povlečení nešetřete

Nekvalitní povlečení bývá podezřele levné. Proto si zkontrolujte složení materiálu, hustotu tkaniny i teplotu praní. Kvalitní látka musí být vyrobena v souladu s etickými pravidly, aby měla dlouhou životnost. Vsaďte na české povlečení, které bude celoročně příjemné a vydrží dlouho i při praní na vysoké teploty. Nezapomeňte zvolit správně rozměry a změřte si polštář, přikrývku i matraci.