Nejen každá žena touží po pěkně sladěném domově. Základem je sladění nábytku s podlahou a volba vhodné barvy stěn. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou vykouzlit domov podle vašich představ.

Jeden odstín versus kontrast

Jak sladit nábytek s podlahou? Máte na výběr ze dvou přístupů. Buď obojí sladíte do jednoho odstínu, nebo vsadíte na kontrast navzájem se doplňujících barev.

Pokud zvolíte jeden odstín, může se snadno stát, že místnost bude vypadat monotónně a neútulně. V tomto případě se zaměřte na detaily. Interiér oživí například kusový koberec, obraz nebo dekorace na stěnách či na poličkách.

Opačný přístup radí vsadit na kontrast. Zkombinujte tmavou podlahu se světlým nábytkem nebo obráceně. Raději se vyhněte divokým barevným kombinacím. Rovněž dekorace by v tomto případě neměly být příliš výrazné.

Tip pro malé místnosti

Přemýšlíte, zda vypadá lépe světlá, nebo spíš tmavá podlaha? Zamyslete se nad velikostí místnosti. Jestli jsou místnosti malé, zvolte světlé svěží barvy. Prostory se tím opticky zvětší. Na nábytku by též měla převládat světlá barva, povoleny jsou pouze výrazné prvky. Vyhněte se křiklavým stěnám.

Tmavá podlaha prostor opticky zmenšuje, za to však působí velice elegantně. Ve velkých místnostech si ji klidně můžete dovolit. Musíme vás ovšem varovat před jednou nevýhodou. Na tmavé podlaze více vyniká smetí. Nejspíš budete častěji domácnost uklízet.

Vzhled pokoje ovlivňuje nejen podlaha, ale také nábytek a barva stěny. Přečtěte si, jakou barvou vymalovat ložnici.

jak-sladit-nabytek-s-podlahou

Jakou zvolit podlahu

Zatím byla řeč o tom, jak vybrat dekor podlahy. Důležitou otázkou je i materiál. Nejrozšířenější jsou dřevěné podlahy, a to buďto plovoucí, nebo lepené. Oblíbené jsou především díky přírodnímu vzhledu.

Už jste četli?  Úspora místa a logické rozložení věcí. Používáte už organizéry?

Dalšími variantami jsou laminátové a PVC podlahy. Dříve se nepyšnily vysokou kvalitou, ale dnes jsou to odolné, snadno udržovatelné materiály. Stále využívanější jsou vinylové podlahy, které mají výborné izolační vlastnosti. Více se o nich dozvíte v článku o tom, jak vybrat vinylovou podlahu.