Každý si jistě pamatuje ze svého dětství skákání přes švihadlo. Tato opomíjená cvičební pomůcka se nehodí jen na cvičení pro děti, ale také pro dospělé. Využijí ji jak trénovaní sportovci, tak také lidé, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví a zhubnout.

Historie švihadla

Švihadlo je jednoduchá pomůcka na cvičení, skládající se z lana a dřevěných rukojetí. Používalo se údajně už ve starověkých civilizacích. Jeho dávná historie není zcela probádána. Nejvíce se do povědomí dostalo v 17. století, kdy skoky přes švihadlo provozovali hlavně muži.

Pro dívky nebylo vhodné poskakovat, aby jim nebyly vidět nohy pod sukní. Navíc v dlouhých mnohočetných sukních byl skok přes švihadlo velmi nepraktickou záležitostí. Změna se udála až v 19. století s příchodem kratších sukní a kalhot pro ženy.

Švihadlo bylo oblíbenou cvičební pomůckou Sokolstva, ale také později jako náčiní na komunistických spartakiádách. Díky svému malému rozměru a snadné přenositelnosti se dostalo i do ulic jako dětské švihadlo, které mohly děti snadno přibalit do školní brašny nebo vzít jen tak do ruky a hrát si venku.

skakani-pres-svihadlo-hubnuti

Švihadlo dnes

V dnešní době je švihadlo vybaveno dalšími moderními prvky, jako je například švihadlo s počítadlem, které počítá skoky. Používají jej hlavně sportovci. Švihadlo je velmi dobré na procvičení rovnováhy a svalů dolních končetin.

Existuje mnoho technik skoků, které může sportovec různě kombinovat a vytvořit si tak svoji vlastní cvičební sestavu. Cvičení se švihadlem je skvělé kardio cvičení, které snadno a rychle spaluje tuky. Má stejnou účinnost jako jiná aerobní cvičení a je velmi doporučováno při hubnutí.

Švihadla se vyrábějí v různých velikostech a z různých materiálů. Původní švihadla byla z přírodních vláken, převážně z juty. Někteří si jistě pamatují typická hnědá obyčejná švihadla, se kterými si hráli jako děti. Dnes se na výrobu používá bavlna, kůže, guma, ocel potažená nylonem i plast.

Už jste četli?  Jak na snowkiting? Spoty, kurzy a vybavení

Speciální zátěžové švihadlo je vybaveno těžkým lankem a nesnadno se s ním manipuluje. Používá se na silový trénink, kdy procvičí velmi kvalitně svaly celého těla.

Zdravotní výhody

Švihadlo má mnoho zdravotních výhod. Procvičuje celé tělo, udržuje správnou rovnováhu a koordinaci těla. Zároveň rychle spaluje kalorie a napomáhá rychle a efektivně zhubnout.

S tímto náčiním mohou cvičit lidé všech věkových kategorií, jak děti, tak i dospělí nebo starší osoby. Je to nenáročné cvičení, které můžete cvičit kdekoli. Díky soustřední a kombinaci různých skoků vás nutí také přemýšlet a tím si trénujete zároveň mozek. Nemusíte se držet zažitých technik, můžete si vymýšlet své vlastní originální skoky.

Cvičení se švihadlem je také velmi zábavné, obzvláště když jej provozujete s dalšími osobami. Při nepovedených skocích se hodně nasmějete, a i smích je prospěšný pro zdraví. Švihadlo si snadno sbalíte sebou kdekoliv, na chatu, na výlet nebo na dovolenou k moři. Může s vámi cestovat kamkoliv a nijak výrazně vám nezatíží zavazadlo. Více na rulyt.cz.