Pojem tepelné čerpadlo je v současné době skloňován ve všech pádech. Není to žádné překvapení, neboť může domácnosti přinést řadu opravdových výhod. Řada lidí by se tak pro jeho instalaci ráda rozhodla, nemají ale jasno, jak vybrat tepelné čerpadlo tak, aby bylo tím nejlepším možným řešením. Jaké parametry tedy při výběru sledovat?

Jak tepelné čerpadlo funguje?

Každý, kdo si vybírá nějaký produkt – a nezáleží na tom, jaký – by měl mít alespoň na základní úrovni jasno v tom, jak funguje a jaké jsou jeho základní vlastnosti. Tepelné čerpadlo není žádnou výjimkou.

Tepelné čerpadlo je možné si představit jako chladničku fungující „obráceně“. Čerpadlo odebírá teplo z okolí objektu, který chceme vytopit, a předá mu jej. Aby něco takového mohlo fungovat, je samozřejmě třeba pracovat s chladivem, které je opakovaně stlačováno v kompresoru a opět uvolňováno.

Důvodem proč tento systém využít pro vytápění domácnosti a tepelné čerpadlo si pořídit, je především snaha o úsporu peněz. Tepelné čerpadlo skutečně může topnou sezónu významně zlevnit.

Princip fungování a obecné důvody pro koupi jsou ale jedna věc a kvalita konkrétního čerpadla věc druhá. Jak tedy poznat tepelné čerpadlo, které pro vás bude to nejvhodnější?

tepelne-cerpadlo-jak-vybrat

Jak vybrat tepelné čerpadlo: důležité parametry

Účinnost tepelného čerpadla

Jako účinnost se někdy zjednodušeně označuje parametr, jehož přesný název zní topný faktor. Ten udává, jaký je poměr mezi teplem, které čerpadlo vyrobí, a energií, kterou na to spotřebuje. Jinými slovy, topný faktor nám říká mimo jiné i to, kolik nás bude vyrobené teplo stát.

Je však nutné si uvědomit, že pro dané čerpadlo neexistuje nic jako topný faktor v podobě jednoho čísla, které je obecně platné. Hodnota topného faktoru bude záviset na konkrétní instalaci a podmínkách, za kterých bude fungovat. Porovnání vícero čerpadel je z tohoto pohledu poněkud komplikované. Vždy je třeba dbát na to, abyste při výběru porovnávali parametry čerpadel při stejných podmínkách, pokud možno co nejpodobnějších těm, při kterých bude pracovat u vás.

Výkon tepelného čerpadla

Pokud chcete, aby tepelné čerpadlo skutečně naplnilo vaše očekávání, musíte dobře zvolit jeho výkon. Jedná se o jednoznačnou podmínku. Pokud by člověk zvolil málo výkonné tepelné čerpadlo, muselo by neustále fungovat na maximální výkon což by nevyhnutelně znamenalo vysoké provozní náklady a současně i snížení životnosti. A pokud naopak vyberete až příliš výkonné čerpadlo, budete za jeho koupi platit zbytečně moc.

Už jste četli?  Babské rady na vlhkost a odstranění plísně

Nabízí se však otázka, jak poznat, co je malý výkon a co už je velký výkon. Výkon čerpadla je třeba s něčím porovnat. To „něco“ je tzv. tepelná ztráta domu, který chceme čerpadlem vytápět. Hodnotu tohoto parametru vám většinou spočítá sám dodavatel čerpadla. Jedná se o standardní součást komplexních služeb zahrnujících především montáž tepelných čerpadel a servis tepelných čerpadel.

Obecně platí, že výkon pořizovaného tepelného čerpadla by měl tepelnou ztrátu převyšovat asi o 30 %.

Nesnažte se také využít tepelné čerpadlo za každou cenu. U starších domů, které mají velké tepelné ztráty, by bylo třeba tak výkonné tepelné čerpadlo, že by byl tento způsob vytápění naopak neekonomický.

Další parametry, které se vyplatí sledovat

Pří výběru tepelného čerpadla je třeba dívat se i na další parametry než jen číselně vyjádřený výkon či topný faktor. Jako v mnoha jiných případech i zde je na místě dávat přednost prověřeným výrobcům a dodavatelům, u nichž existuje dostatečná míra jistoty použití kvalitních materiálů a celkové kvality výroby a provedení.

Kvalita se samozřejmě odráží i v ceně. Není ale dobrou strategií volit za každou cenu nejlevnější tepelné čerpadlo v zájmu okamžitých úspor. Zdánlivě nižší pořizovací náklady budou pravděpodobně vyváženy méně efektivním (a tedy dražším) provozem a výrazně nižší životností. Samozřejmě platí, že cenu lze ponížit i využitím akce na tepelná čerpadla, kterou všichni výrobci čas od času pořádají.

Pokud bychom měli shrnout to nejdůležitější a podívat se na to z trochu jiného pohledu, vyjde nám, že výběr toho nejvhodnějšího tepelného čerpadla by měl probíhat ve spolupráci s odbornou firmou. Celou řadu parametrů vám totiž vyčíslí pouze profesionálové, kteří mohou využít jak svých znalostí, tak bohatých zkušeností.

Tepelné čerpadlo je věc, kterou si pořizujete na dvacet let. Výběr takové technologie by měl být proto maximálně pečlivý a je třeba mu věnovat dostatek času i energie. Jen tak můžete zvolit to správné tepelné čerpadlo, které bude přesně odpovídat vašim požadavkům a potřebám.