Věčný život bohužel nečeká nikoho z nás. Je to utopie. Nevěšte ale hlavu, není všem dnům konec. Řadu věcí máte ve své režii a můžete je sami ovlivnit. Především složení vašeho jídelníčku je zcela ve vaší režii. Pokud do něj doplníte správné potraviny, můžete svůj život klidně o několik let prodloužit. Některé potraviny fungují jako účinná prevence proti řadě civilizačních chorob, například cukrovce, srdečně-cévním chorobám, rakovině či Alzheimerově nebo Parkinsonově nemoci.

Pestrá škála zeleniny a ovoce

Připomínat, že nedílnou součástí našeho jídelníčku by mělo být ovoce a zelenina, je tak trochu nošením dříví do lesa. Jenže velká část lidí si většinou oblíbí určité druhy ovoce a zeleniny, které konzumuje ve větším množství a na ostatní zapomíná. Přitom právě pestrost výběru je tím esem v rukávu, které vám pomůže bojovat nejenom proti rozmanitým druhům rakoviny, ale i infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici. Proto se snažte vyzkoušet ovoce i zeleninu různých barev. Každý z druhů je přínosem. Pestrost na talíři ladí nejenom oku, ale i vašemu zdraví.

Které druhy jsou nejprospěšnější?

Ve výběru by rozhodně neměla chybět listová zelenina, ať už jde o rukolu, špenát, kapustu, různé saláty. Tyto druhy se řadí k vynikajícím prostředkům pro prevenci rakoviny. Nesmíme opomenout také brokolici. Některá zelenina má přímo zacílené účinky, rajčata pomáhají proti rakovině prostaty. Odvážně objevujte především nové druhy zeleniny, které jste dosud nezkusili, třeba červená řepa a šťáva z ní je v boji s rakovinou žolíkem.

S ovocem buďte opatrnější, hlavně s tím, které obsahuje větší množství cukru, například hroznové víno. Existují ale druhy ovoce, které patří mezi skvělé bojovníky proti určitým chorobám. Například borůvky pomáhají při cukrovce. Spoustu zdravotních benefitů přináší i zdánlivě obyčejné jablko. Díky obsahu pektinu a vlákniny pročistí trávicí trakt a je tak prevencí proti rakovině žaludku a střev.

pestrá-škála-zeleniny-a-ovoce

Vlašské ořechy a mandle

Další významnou skupinou, které vám prodlouží výbornou tělesnou i duševní kondici do vyššího věku, jsou ořechy a mandle.

Nejlepší je, jíst mandle neloupané, tak dostanete největší množství ceněných živin. Ve slupce je obsažen vitamín E, který má vynikající schopnost chránit buňky před jejich napadáním volnými radikály. Zabraňuje vzniku oxidačního stresu, který se řadí ke startérům celé řady nemocí včetně infarktu myokardu, Parkinsonovy choroby či chronického únavového syndromu. Kromě toho mandle obsahují vysoký podíl minerálů včetně hořčíku, který je významným pomocníkem proti stresu. Proto když budete nervózní před poradou, zapomeňte na sušenky a čokoládu a sáhněte po mandlích.

Kromě mandlí byste neměli zapomínat na vlašské ořechy. Obojí obsahuje zdravé nenasycené tuky, a to omega-3 mastné kyseliny. Ty mají velký význam v regulaci hladiny „špatného“ LDL cholesterolu. Jejich konzumace také povzbuzuje kognitivní schopnosti mozku díky obsahu vitamínů skupiny B, jódu a selenu i již zmiňovaných nenasycených mastných kyselin, proto napomáhají snižovat riziko Alzheimerovy choroby. Studie hovoří i o tom, že ořechy jsou účinnou zbraní proti rakovině, srdečně-cévním onemocněním, kde bojují proti vysokému krevnímu tlaku a infarktu myokardu.

Už jste četli?  Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou

Nejrůznější druhy semínek

Velkým hitem posledních let jsou semínka. Jsou velmi nenápadná, ale přitom skrývají velký potenciál. Obsahují velké množství zdravých tuků, tedy omega-3 nenasycených mastných kyselin, dále antioxidantů a minerálů. Dominují zde především chia semínka. Obsahují vitamíny A, skupinu B (zejména B1, B2, B3, B9 a B12, přičemž vitamín B12 podporuje nervovou soustavu), dále vitamín C a E. Kombinace vitamínů A, C a E napomáhá zachování mladistvého vzhledu pokožky. Vápníku je v těchto semínkách zhruba pětinásobek proti mléku, takže podporují i stavbu kostí. Bonusem navíc jsou aminokyseliny, které naše tělo nutně potřebuje a neumí si je samo vyrobit.  

Obsah hořčíku v chia semínkách pomáhá vyrovnat se stresem. Dále mají vysoký obsah vlákniny, jejich dvě lžíce pokryjí pětinu denní potřeby vlákniny. Kromě toho pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi, snižují hladinu LDL cholesterolu, velké množství antioxidantů v nich zabraňuje stárnutí organismu a jeho napadání volnými radikály.

Jak je zařadit do jídelníčku?

Velkou výhodou těchto semínek je, že se poměrně snadno stanou součástí jídla. Jsou skvělou přísadou smoothie, pudinků, kaší, dají se použít do pečiva při pečení. Ovšem pokud je budete péct, doporučujeme pouze zlehka, protože tepelnou úpravou ztrácejí vitamíny i minerály. Nemusíte ale zůstat jenom u chia semínek, nutričně hodnotná jsou například i lněná nebo slunečnicová semínka. Zkuste je objevit pro svoji kuchyni.

Prospěšné a léčivé houby

Vynikajícími potravinami na podporu vašeho duševního i tělesného zdraví jsou houby. Mnoho lidí je ale nejí, považuje je za něco podřadného. V horším případě odrazují od zařazení do stravy také informace o tom, že do sebe houby absorbují radioaktivitu a těžké kovy. Na podobné fámy ale zapomeňte. Pokud znáte místo, kde byly houby pěstovány, s ověřenou kvalitou, nemáte se čeho bát. Nad houbami byste neměli ohrnovat nos. Obsahují z velké části vodu, dále vlákninu a minerály. Proto není jediný důvod, proč byste si houby neměli dopřát. Pomáhají při dietě, protože dostanete nutričně hodnotný pokrm s minimálním obsahem kalorií.  Nejhodnotnější ze skupiny hub jsou ovšem houby medicinální.

Reishi

Které jsou to ty medicinální houby?

Houba nesmrtelnosti se přezdívá reishi, neboli lesklokorce lesklé. Pomáhá posilovat imunitu, regenerovat buňky jater, působí proti srdečně-cévním onemocněním. Podporuje nervovou soustavu a funkce mozku. Dalším tipem je sibiřská čaga, vynikající v prevenci rakoviny žaludku a trávicího traktu nebo mozkové mrtvice.

Medicinální houby se ovšem vzhledem ke svojí konzistenci nehodí ke konzumaci v pokrmech. Jsou tuhé, nepříliš chutné. Obsahují ale obrovské množství minerálů, vitamínů a stopových prvků, a především lidskému tělu všestranně užitečných polysacharidů, které mimo jiné významně podporují náš imunitní systém v účinném boji proti virům a bakteriím. Proto je efektivní konzumovat je v podobě extraktů, které obsahují spoustu důležitých látek. Obecně se doporučuje vybírat si extrakty z medicinálních hub s minimálním obsahem 40 % polysacharidů. Ty jsou nejúčinnější.