Kloubní degenerace v podobě artrózy postihuje především seniory, i když mnoho případů je diagnostikováno i u mnohem mladších lidí. Přinášíme vám účinné způsoby, jak zvládat artrózu.

Co je to artróza

Kloubní chrupavka je zodpovědná mimo jiné za tlumení kloubních pohybů, kdy je narušena jejich kvantita a kvalita, vzniká degenerativní kloubní onemocnění. Jde o chronické onemocnění, které způsobuje poškození a degradaci nejen chrupavky, ale i dalších struktur v kloubu – kostí pod kloubní chrupavkou, kloubního pouzdra a vazů, šlach a svalů, které kloub obklopují. Degenerativní změny jsou nevratné a mohou časem vést k invaliditě. Artróza je spojována se staršími lidmi, ve skutečnosti je nejčastěji diagnostikována u lidí mezi 40. a 60. rokem života a věk je rizikovým faktorem, ale jiné příčiny mohou vést k rozvoji onemocnění mnohem dříve – a to i u mladých lidí.

vyšetření kolene s podezřením na artrózu
Artróza se může vyskytnout i u mladých lidí

Dochází k primární (idiopatické) degeneraci, jejíž příčiny nelze určit, a proto nelze čelit. Riziko jejího výskytu se zvyšuje s věkem. Druhým typem artrózy je sekundární degenerace. V tomto případě lze jednoznačně určit příčinu onemocnění, např. abnormality ve stavbě kloubu, jeho mechanické poškození, chronická onemocnění (např. cukrovka, hypotyreóza), kloubní onemocnění (např. revmatoidní artritida, dna).

Jak na léčbu artrózy

Léčba artrózy vyžaduje použití nefarmakologických a farmakologických metod a často také chirurgické léčby. Artróza je nevyléčitelná nemoc, i když její diagnostika v rané fázi může výrazně zvýšit každodenní komfort, zpomalit degeneraci a snížit riziko invalidity.

Artróza - bolest kolene a léčení

Nejčastěji používanými perorálními léky k potlačení bolesti jsou paracetamol, nesteroidní protizánětlivé léky – ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, naproxen, nimesulid a opioidy. Pokud nejsou příznaky příliš výrazné, vyplatí se použít gel proti bolesti na klouby, další lokální léky na klouby nebo na bolavé klouby prohřívací či chladící mast.

Už jste četli?  Užijte si podzimní přírodu ze sedla jízdního kola

Je třeba dbát na správnou váhu, ulevit a chránit klouby (použít ortopedické vložky, ortézy, hole, chodítka, madla, která usnadní např. vylézání z vany). Důležitá je rehabilitace, fyzioterapie, terapie chladem a teplem. Ve velmi pokročilé fázi onemocnění (hlavně degenerace kolen a kyčlí), kdy nezabírají žádné kloubní masti ani léky na bolestivé klouby, se používají různé léčebné postupy, např. artroskopie nebo artroplastika. Důležité je přitom léčit bolest a především najít její příčinu. Moderní přípravek RenehaVis pomáhá zbavit pacienty nepříjemných bolestí bez nutnosti operace. Tato dvoukomorová injekce umožní aplikaci 2 forem kyseliny hyaluronové v jedné dávce přímo do kloubního pouzdra. Díky tomu dochází k rychlejšímu ústupu bolesti i zkrácení doby léčení.

Prevence artrózy

Předejít artróze není možné na 100 %, ale můžete snížit riziko jejího vzniku. Zdravý životní styl (zdravá strava, udržování správné tělesné hmotnosti, nenáročná fyzická aktivita) jsou nejlepší formou prevence. Kromě toho se vyplatí používat nástroje, které chrání klouby, např. speciální obuv a vložky tlumící nárazy.