Hledáte elegantní řešení fasády domu nebo originální interiérový obklad, na který se pohled jen tak neomrzí? Pak byste určitě neměli přehlédnout fasády a obklady z lícového zdiva. Sáhnout můžete buď přímo po poctivých lícových cihlách, nebo po lícových obkladových páskách. Ani ty ale nejsou vůbec nic podřadného, vyrábí se totiž řezáním právě lícových cihel a vytvoří prakticky totožný dojem té pravé cihlové zdi.

Moderní fasáda v každé době

Pokud přemýšlíte nad cihlovou fasádou, nelze ji než doporučit. Nebudete toho litovat. Cihlová fasáda je moderní již spoustu let a nic nenaznačuje, že by tomu mělo být jinak. Jedná se o přírodní materiál, takže na venkově působí zcela přirozeně, ale bez problému zapadne i do nové zástavby rodinných domů na kraji města.

Venku navíc lícové cihly a cihlové pásky nenajdou uplatnění jen na fasádě. Hodí se na ploty, komíny nebo venkovní krby, a oblíbená je rovněž venkovní cihlová dlažba.

dlazba-pritodni-materialy

Interiér s puncem luxusu

Své pevné místo mají cihly také v interiéru, kde dokáží celé místnosti dodat nezaměnitelný charakter. Setkat se s nimi nejčastěji lze v podobě obložení krbu. Neméně poutavé využití najdou jako obložení zdi za televizí nebo zdi v ložnici, a nezřídka si jich můžete všimnout na sloupech schodišť. Nemusíte se je však bát umístit do jakékoliv místnosti v domě, v žádné totiž nebudou vypadat špatně nebo nepřirozeně.

dlazdice-v-obyvaku

Nespočet barev v praktickém kabátu

Lícové cihly vynikají svou praktičností. Jejich hlavní předností je to, že jsou v podstatě bezúdržbové. Cihly ani v průběhu let nemění svou barvu, nepraskají, ani se nedrolí. Na fasádě i interiérovém obkladu pak oceníte také tu vlastnost, že na nich nepoznáte běžné znečištění a neuvidíte žádné šmouhy. Aby byla na cihlové zdi klasického či tmavšího odstínu znát nějaká špína, to už byste jí museli dát opravdu zabrat.

fasada-rodinny-dum-obklady

Cihly se nabízí v opravdu široké škále barev a odstínů. Sehnat je lze od světlých krémových odstínů, přes velké množství klasických cihlových až po velmi tmavé. Na výsledném vzhledu se významně podílí spárovací hmoty, které jsou dostupné v několika barevných provedeních.

licove-cihly-fasada

Montáž raději svěřte někomu zkušenému

Zdění lícovými cihlami vyžaduje zkušenosti, jinak výsledek nemusí vypadat tak, jak jste si ho vysnili. Tyto zkušenosti se hodí již na začátku celého procesu při rozměření, protože hrozí riziko různých dořezů a krátkých cihel v ploše, které dokážou zkazit celkový dojem.

Při zdění se používá speciální malta, která zaručuje požadované vlastnosti a slouží jak k samotnému zdění, tak i spárování – to se díky tomu nemusí provádět dodatečně. Při nanášení malty na řádek lícových cihel je třeba dávat pozor, aby nedošlo ke znečištění lícových ploch a spáry byly zcela vyplněné maltou. S vyzdíváním se začíná vždy od rohů, kdy se nejdříve vyzdí do výšky 4–5 řádků, a následně se provádí vyzdívka vnitřního pole. Po ukončení zdění následuje proškrábnutí spár a po vytvrdnutí malty je na řadě jejich finální dočištění.

obklad-domu

Zkušenosti jsou vzhledem k podobným nástrahám užitečné také v případě cihlových obkladových pásků. Pásky je možné lepit na nosné zdivo opatřené omítkou, stěrkou z lepidla nebo na zateplovací materiál. K lepení se používá speciální flexibilní lepidlo, po jehož zatvrdnutí se montáž zakončí spárováním.

obklad-domu
Už jste četli?  Nejlevnější elektřina pod sluncem je od Krel Central