Současný moderní svět, ve kterém žijeme, se vyznačuje zejména masivním konzumem. A pro ten je snad nejvíce typický plast – tolik užitečný, ale zároveň nenáviděný. Ne nadarmo se tedy 21. století přezdívá doba plastová. Uznejme, že i přes veškeré snahy nebude nikdy možné tento materiál z naší planety zcela vymýtit, a že veškeré snahy o trvale udržitelný rozvoj jsou jen kapkou v moři.

Stále zde ale existuje mnoho způsobů, jak plasty efektivně využít a alespoň trochu předejít jejich plýtvání. Nicméně ekologicky myslet můžeme už při jejich prvotním zpracování.

Nejsou to jen brčka a PET lahve

Pokud trochu odbočíme od typického použití plastů pro výrobu oděvů, obalů, nebo domácích potřeb, své široké uplatnění naleznou i v jiných odvětvích průmyslu. Napadlo vás někdy, z čeho se vyrábí třeba lampička, která vám zrovna svítí na stole a kde výrobce získal k tomu vhodný plast? Pak vězte, že místo, kde probíhá prodej plastových polotovarů je klíčovým zdrojem nejednoho obchodníka.

Spolehlivá konstrukce

Pevné a tvrdé – to jsou polyamidové tyčeA o co se jedná konkrétně? Termoplastický materiál z alkalického polyamidu, který se vyznačuje mimořádně dobrými izolačními vlastnostmi a minimálním kluzným odporem, je ideálním pro výrobu základních konstrukčních prvků. Tyto tyče, případně desky, najdou své široké využít napříč celým průmyslem, například ve strojírenství nebo potravinářství. Už vás napadá, z čeho by tak mohly být ty různé úchytky a těsnící vložky?

plastove-tyce

Odolnost a ochrana

Pokud má být plast jedním ze základních složek produktů pro běžné využití člověkem, je důležité dbát zejména na bezpečnost a fyziologickou nezávadnost. Plastové desky z polyvinylchloridu neboli PVC-U se o to dokážou postarat. Pro jeho pevnost a velmi malou pravděpodobnost vznětu patří mezi oblíbené prvky při výrobě hraček nebo zdravotních pomůcek, kde jsou tyto vlastnosti více než žádoucí.

Už jste četli?  Jak na pevné spoje u rozvodů provozních kapalin?