Ať už sami hledáte nový koníček, nebo vybíráte zábavu pro své dítě, plastikové modely tanků jsou určitě správný směr, kterým se vydat. Díky široké nabídce modelů na trhu si ten svůj vybere nadšený historik, zápálený hráč World of Tanks, ale i každý, kdo chce poznat nový způsob, jak trávit volný čas. Poradíme, na co se při výběru zaměřit a doporučíme i několik konkrétních modelů.

Vybere si opravdu každý

Modely tanků dnes zahrnují velkou spoustu možných variant. Od historických unikátů přes prototypy z dob II. světové války až po nejmodernější stroje nasazované do akce v současnosti. Prvním výběrem by tedy mělo být, jaké období je pro vás v tomto směru nejzajímavější. Pak se již můžete pustit do hledání konkrétních modelů.

Pohlídejte si obtížnost sestavení modelu

Při výběru vhodného modelu se pak vyplatí hlídat si náročnost samotného sestavení, a to ať se jedná o časovou náročnost či věkové omezení. Často jsou k dostání opravdu profesionální modely tanků, které cílí primárně na pokročilé modeláře. U některých značek výrobců je pak celková obtížnost uvedena např. počtem hvězdiček přímo na krabici daného modelu. Záleží tedy na tom, jak odhadnete své modelářské schopnosti.

Důležitý je obsah balení

Většina modelů je koncipována tak, že jednotlivé součásti tanku je nutno před sestavením modelu nabarvit a přelakovat. Následně se pomocí speciálního lepidla spojují k sobě, v některých případech pak ještě následuje polep různými obrázky. Ne vždy je pak pravidlem, že lepidla či barvy jsou přímo součástí daného modelu. Často jsou v návodu pouze vypsány kódy barev, které je třeba dokoupit zvlášť. V krabici tak najdete např. jen některé nejdůležitější barvy.

Už jste četli?  Smažení na olivovém oleji je velmi zajímavým oživením kuchyně

K dostání jsou pak i různé sady barevlaků, lepidel a štětců pro případ, že se vám nechce jednotlivé pomůcky vybírat zvlášť. Anebo můžete model nechat bez obarvení – záleží přece jen na vás, jak se k sestavení modelu tanku postavíte.

Konkrétní tipy

Když už máte v ostatních věcech jasno, je třeba se vrhnout na konkrétní plastikové modely tanků. V dnešní době je nabídka opravdu pestrá a prakticky je splněn fakt, že pokud je na světě vyroben nový typ tanku, nebo dojde k objevení výrobních plánů některého z historických tanků, vznikne prakticky okamžitě i jeho model. Na popularitě tankových modelů přidala také oblíbená hra World of Tanks, ve které modeláři také hledají spoustu inspirace.

  • Pokud chcete vsadit na jistotu, zvolte například model tanku Tiger. Tento německý bitevní tank je jedním z nejpopulárnějších mezi modeláři a existuje řada variant s různým měřítkem, umístěním výbavy či maskováním.
  • Nebo můžete sáhnout do modelů ze Sovětského svazu, kde se neméně velké popularitě těší model T-34.
  • No a pokud jste fanoušky právě World of Tanks, k sehnání jsou již oficiální modely oblíbených tanků z této hry. Najít tak můžete například americký tank Cromwell, německý Panther či sovětský KV-1.

Záleží tedy jen a jen na vás a vašich požadavcích. My vám přejeme šťastnou ruku při výběru modelu, který naplní vaše očekávání, a držíme palce při sestavování vlastního tanku!