Vánoce jsou nejkrásnějšími svátky v roce. Jde o období, kdy se scházíme s nejbližšími, vnitřně se zklidňujeme a rozdáváme kolem sebe, nejen prostřednictvím dárků, radost. Jedná se ale také o etapu příprav, k níž náleží v mnoha rodinách i zdobení celé domácnosti. Hledáte tu správnou inspiraci pro kouzelný domov?

Netradiční vánoční inspirace přírodou

Nudí vás stále stejná výzdoba a hledáte letos originální vánoční inspiraci? Přinášíme několik tipů na netradiční sváteční dekorace.

Zcela minimalistické řešení, jež navíc zvládnou i ti, kteří si příliš nevěří v různých tvůrčích činnostech, představuje využití vhodné nádoby, například skleněné mísy nebo proutěného košíku. Do něj stačí naaranžovat ozdoby na stromeček a umístit například do obývacího pokoje. Jde o velmi nadčasovou a vkusnou podobu vánoční dekorace do bytu.

Ty z vás, kteří si příliš nepotrpí na nadměrnou dávku třpytu, okouzlí další vánoční inspirace, kterou představuje použití zeleně. Tu navíc nemusí v tomto ročním období reprezentovat jen tradiční jehličnany. Použijte klidně i jiné druhy, které ozdobíte například květy světle růžových anturií a větvičkami cesmíny. Ideální z květů jsou díky své dlouhé výdrži i orchideje. Získáte tak půvabnou vánoční dekoraci na stůl.

Přírodniny obecně představují skvělý způsob, jak netradičně ozdobit svůj domov. Sáhněte i po granátových jablkách nebo si vyrazte na procházku nasbírat šišky. DIY originální vánoční dekorací pak může být i pot-pourri.

Sváteční zdobení oken i dveří

Stranou by určitě neměla zůstat ani vánoční výzdoba oken. Milovníci minimalismu mohou volit třeba dřevěné vánoční stromečky, které lze do oken sestavit v půvabné kompozici. Doplnit je pak můžete třeba i vhodným osvětlením. Jestliže se nebojíte rukodělných činností a už se chystáte péct, můžete i některé zdobené perníčky rovněž využít na zavěšení do okna.

Už jste četli?  Stěhování nemusí být peklo: Stačí se držet několika zásad

Vánoční dekorace na dveře známe především v podobě klasických věnců. Jejich aranžmá si ale můžete dovolit i poněkud rozvolnit a na dveře pověsit jednodušší podobu zelené dekorace dotvořené opět květy. Vyrobit si můžete i adventní věnec na stůl ze šišek nebo z plátků dřeva.

A pozor, nejen červená a zlatá jsou klasickými barvami Vánoc. Pro netradiční akcent stačí například zmíněný věnec ze šišek přestříkat modrou barvou ve spreji. Nezříkejte se ani metalických barev, jako je zlatá, stříbrná a měděná. Pořádná dávka třpytu je letos jednoznačně dovolena.

Všudypřítomná světla a světýlka

Světýlka na stromeček jsou pro většinu z nás neodmyslitelnou součástí Vánoc, neméně krásně ale vypadá i venkovní vánoční osvětlení. Možností pro vánoční inspiraci existuje téměř nekonečně od jednoduchých zapichovacích světel do květináčů přes svítící rampouchy až po světelné projektory pro náročné.

Možná i na vaší zahradě se najde nějaký ten smrk, který obtáčíte světelným řetězem, abyste se mohli kochat jeho krásou. Jehličnan je prastarým předkřesťanským symbolem plodnosti a v našem kulturním kontextu pevně ukotveným vánočním motivem.

Letos jsou ale skutečným hitem osvětlené topiary neboli okrasné rostliny, které jsou umělecky vytvarované. Jedná se o stálezelené keře či stromy, typicky například o tis nebo jalovec. Pro dokonalý efekt a zvýraznění precizních tvarů vám v tomto případě stačí jednoduchá bílá světla.