Dávat světu radost, potěšit všechny mlsné jazýčky, a ještě v sobě skrývat zdravotní benefity. Je to bez diskuze, protože olivový olej zvládne naplnit všechny tři tyto předpoklady. A ruku na srdce, která další surovina v naší kuchyni tohle umí?

Je to radost, když strávíte dopoledne v kuchyni a v poledním čase pak dopřejete svým přátelům a známým výtečnou krmi. Kdo bere gastronomii jako dlouhou cestu, tisíce různých malých výletů spojených v jeden, ten pak bude rád kouzlit s olivovým olejem různé zajímavosti. Od steaku po krkovičku, od lososího tataráku po pražmu. A to je jen začátek!

Chorvatsko přináší spoustu různých specialit

Máte rádi novinky, ochutnáváte s oblibou nové a nové pokrmy, bez ohledu na roční období a příležitost, ke které večeři podáváte? Potom se vám jistě zalíbí právě olivový olej Chorvatsko, se kterým si pochutnáte na grilovaných specialitách nebo pokrmech z těstovin. Záleží, čemu dávají u vás doma strávníci přednost!

Spousta slunce, ale také vhodná půda pro pěstování olivovníků, to jsou dva trumfy, které drží v rukou severní část Chorvatska. Na Istrii najdete nejen světoznámé plážové resorty, ale také místa, kde to voní po olivách a každý říjen probíhá velká sklizeň. Rychlá a důkladná, lisování za studena, tak, aby byly cenné látky zachovány v nejvyšší možné míře. Pochutnat si na talíři plném zdraví, ať už připravujete klasiku, nebo se naopak zaměříte trochu na exotiku.

olivovy-olej-darkove-baleni

Podle čeho si vybírat opravdovou kvalitu?

Možná se ptáte, jak se orientovat při nákupu. Extra panenský olivový olej je závazek pro farmáře, který se chce blýsknout opravdovou kvalitou. Proto byste neměli sáhnout po lahvích, kde není jednoznačně uveden region původu nebo chybí zmínka o aciditě.

V obchodech dostanete často i olej z pokrutin, což je nízká kvalita, který se skrývá navíc v plastových nádobách. Olivovému oleji svědčí spíše tmavé sklo, díky němuž sluneční paprsky neznehodnotí výsledný produkt.

Už jste četli?  Co jíst při střevní chřipce – tipy a doporučení