Vlasy jsou důležitou součástí celkového vzhledu člověka a umí podtrhnout přednosti i osobnost. Husté, lesklé a krásné vlasy jsou také důležitým indikátorem celkového zdraví člověka. Někdy se ale stává, že vlivy vnějšího prostředí mají za následek suché poškozené vlasy: ať už je to sluneční záření, povětrnostní podmínky, ale i hormonální změny, nezdravá životospráva či barvení vlasů a melíry. Při poškození vlasů je třeba správně a šetrně regenerovat. Na trhu je nepřeberná škála nejrůznějších druhů vlasové kosmetiky, ale je tu ještě jeden způsob, a to je regenerace přírodní cestou. Přírodní produkty neobsahují žádné přídavné látky a jsou pro vlasy tou nejpřirozenější alternativou.

Co je dobré na zničené vlasy? Olejové zábaly

Na jejich přípravu používáme kvalitní oleje lisované za studena ze semen, ořechů, stromů a keřů. Jsou to ty nejčistější přírodní produkty, jaké lze v péči o vlasy použít. Mají příjemnou konzistenci a nádherně voní. Díky vysokému obsahu silných antioxidantů – vitamínů A a E, mastných kyselin, polyfenolů a dalších složek působí na vlasy přímo blahodárně. Pokud jsou vlasy znečištěny nebo se nich nachází zbytky vlasové kosmetiky, je třeba je před aplikací šetrně umýt kvalitním přírodním šamponem.

Jak udělat zábal na vlasy?

1) 0,5–1 dcl oleje mírně zahřejeme
2) Olej aplikujeme na pokožku hlavy i celou délku navlhčených vlasů
3) Vlasy zabalíme do folie a necháme působit půl hodiny, ale také můžeme zábal nechat celou noc

Po zábalu jsou vlasy vláčné, zregenerované a hydratované. Suché a poškozené vlasy veškerý olej absorbují, takže ani není potřeba jej oplachovat. Nejvhodnějším a nejluxusnějším přírodním olejem je olej arganový. Vyrábí se v Maroku pod přísným dohledem v rodinných manufakturách. Výborně se do vlasů vstřebá a zanechává v nich neodolatelnou vůni.

Vysoce ceněn je také olej mandlový, na rozdíl od arganového má hustější konzistenci. Dalšími přírodními oleji vhodnými pro regenerační vlasové zábaly jsou například oleje jojobový, černuchový nebo olivový

Tip: Nákupní rádce kosmetiky Repekum vám pomůže najít ten správný přípravek na suché vlasy.

suche-poskozene-vlasy-regenerace

Domácí maska na poškozené vlasy 

Pro výrobu přírodních pleťových masek najdeme většinu surovin v lednici nebo ve spíži, a fantazii se meze nekladou. Pravidelné používání pleťových masek, alespoň 1× týdně, posiluje strukturu vlasů, vyživuje, hydratuje a dodává potřebnou vitalitu.

Už jste četli?  Lichořeřišnice větší: Účinky a babské rady

Medová maska

  • 1 banán
  • 2 lžičky medu
  • 1 lžíci olivového oleje

Suroviny rozmixujeme, směs naneseme po celé délce vlasů a po 30 minutách působení opláchneme.

Pivní maska

50 ml piva smícháme s jedním žloutkem, naneseme na vlhké vlasy a po půl hodině opláchneme.

Jogurtová maska

Kelímek bílého jogurtu a vypeckované oloupané avokádo rozmixujeme se lžící medu, aplikujeme na vlasy a po 20 minutách působení opláchneme.

co-je-dobre-na-znicene-vlasy

Bylinky na vlasy aneb bylinné výluhy

Použití výluhů z bylin je také dobrou možností regenerace vlasů, díky vysokému obsahu polyfenolických látek. Výluhy představují pro vlasy výbornou výživu a podporují nejen jejich regeneraci, ale také výborně působí proti padání vlasů.

Info: Polyfenoly jsou silné antioxidanty, jimiž se rostliny, stromy i keře chrání před UV zářením, chorobami, plísněni nebo sežráním býložravci.

Kopřiva na vlasy: recept 

Číslo 1 je ve všech směrech kopřiva dvoudomá, která se používá na oplach vlasů samostatně nebo v různých bylinných směsích.

Příprava výluhu:

  1. Do 300 ml vody vhodíme 2 hrsti byliny, přivedeme k varu a vaříme na velmi mírném ohni několik minut
  2. Necháme ještě 5 minut stát a přecedíme
  3. Na vlasy aplikujeme po vychladnutí
kopriva-na-vlasy-recept

K přípravě výluhu můžeme použít také měsíček lékařský, snítky rozmarýnu, kvítky levandule, okvětní lístky růží, kořen lopuchu nebo mátu peprnou. A zde je jeden návod na fantastický voňavý výluh:

  1. Do 300 ml vody vložíme hrst kopřiv, 2 větší snítky rozmarýnu, pár lístků šalvěje, břečťanu, máty peprné a několik květů řebříčku lékařského
  2. Připravíme výluh, jak uvádíme výše

Je výborný nejen na regeneraci, ale také proti padání vlasů. Výluhy aplikujeme mezi maskami nebo zábaly.

Výživa a její vliv na vlasy

Ruku v ruce se správnou péčí o vlasy musí jít i zdravá životospráva. Je velmi důležité podporovat tvorbu kolagenu a keratinu správnou výživou s dostatkem vitamínů, minerálů i stopových prvků, ale také aminokyselin a omega 3 mastných kyselin.