Aktuálně se ve sněmovně projednává, zda vyhlásit nouzový stav. Na začátku debaty mluvil Ministr zdravotnictví Roman Prymula a na něj navazoval poslanec Jan Hamáček. Jaké jsou dle jejich slov hlavní důvody, proč v České republice zavést nouzový stav?

Roman Prymula na počátku debaty vysvětloval, jaké jsou podle něj hlavní důvody, proč je potřeba nouzový stav vyhlásit. Jedná se především o opatření, která pomohou zastavit raketový nárůst počtu nemocných s Covid-19. Zvyšující se počet hospitalizovaných s koronavirem ohrožuje kapacitu nemocničních zařízení. Dále ministr uvedl: „Obrovský počet zdravotníků je zavřeno v karanténách, a díky tomu musíme zavírat oddělení, takže kapacita péče se snižuje.“ Nouzový stav je podle Prymuly potřeba také proto, aby bylo možné zapojit mediky z vysokých škol.

Omezení chtějí aplikovat především na volnočasové aktivity, na dobu 14 dnů, a poté je rozvolnit. Ač zde není záměr nouzovým stavem ohrozit aktivity, které interferují s ekonomickým životem, nezbytně se to některých oblastí ekonomiky dotkne.

Co by znamenalo vyhlášení nouzového stavu

U sportovních akcí

  • Profesionální a výkonnostní soutěže by se konaly bez diváků
  • Omezení na 10 osob uvnitř 20 na venkovních akcích

Výjimky v kultuře

  • Klasická divadla, činohra, budou i nadále v provozu
  • Omezení se dotkne muzikálů, oper – šíření je ve velkém rozsahu prostřednictvím zpěvu

Senioři

  • Jsou nejvíce ohroženou skupinou, především pokud se jejich zdravotní stav pojí s různými komorbiditami
  • Nebude se vyčleňovat speciální otevírací doba pro seniory – snaha je, aby po dobu oněch 14 dní zůstali doma, omezili návštěvy obchodů

Reprodukční číslo se zatím zvyšuje

Prymula dodal, že pokud se podaří snížit reprodukční číslo, za 14 dní by omezení přestala platit. Aktuálně je reprodukční číslo 1,2. To má zatím stále rostoucí tendenci. Bohužel ani opětovné zavedení nošení roušek od září nepomohlo. „Při vyšším čísle nám začne kolabovat zdravotní systém,“ uvedl Prymula. Dodal: „Nechceme omezovat život lidé této země. Udělat to musíme. Křivka příliš optimismu bez opatření nevzbuzuje.“

Už jste četli?  Kdo byl Jiří Menzel? Zemřel ve věku 82 let

Po vyjádření Romana Prymuly se slova chopil ministr vnitra ČR Jan Hamáček, který odpovídal na následující sobě položenou otázku.

Co je nouzový stav?

Nouzový stav je změna stavu. V případě epidemie jako je tato vydává ministerstvo mimořádná opatření, aby se situace zvládla. Pokud ministerstvo nemůže udělat určitá opatření, protože to už nepovoluje zákon, je potřeba vyhlásit nouzový stav. Druhá možnost je nedělat nic. To si však ministerstvo zdravotnictví nemůže dovolit,“ zněla odpověď.  

Hamáček dodal: „..odborníci uvedli, že nám hrozí krizový stav na konci října, pokud se nic neudělá.“ I to je podle něj důvod, proč je třeba vyhlásit nouzový stav.

Nouzový stav Hamáček označuje za věc, do které nás dohnali okolnosti: „Mnoho lidí s tím nesouhlasí a jsou proti nouzovému stavu. Jaká by však byla alternativa? Nedělat nic? Žádný jiný nápad tady není. Když se podíváme na Slovensko, tam také dělají opatření jako u nás. Prosím všechny, aby ukázali alternativu, jak to udělat bez nouzového stavu, nebo aby nouzový stav podpořili.“ Na závěr svého proslovu občany požádal, aby přišli k volbám, že se není čeho bát, protože byla přijata opatření, aby volby byly bezpečné.

Edit 30.9. 15:25: Nouzový stav byl schválen, s platností od pondělí 5. 10. 2020 na dobu 30 dnů.