Ministr zdravotnictví Vojtěch oznámil povinnost nošení roušek od září. Nebude však platit pro všechny a všude, ale bude se týkat celé republiky. Jak to bude s nošením roušek od září 2020?

Vojtěch vyjádřil obavy, že po létě, tedy se začátkem nového školního roku, začnou děti proudit do škol, pohybovat se ve veřejných prostorech, městské dopravě, meziměstských spojích, a tak vznikne rozsáhlý sociální kontakt mezi lidmi. Z toho důvodu je nutné přistoupit k preventivnímu opatření, kterým je právě nošení roušek.

Také uvedl, že „stejně tak bude povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech, jako jsou obchody, obchodní centra, pošty, úřady. A na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Taktéž to bude platit pro společné vnitřní prostory škol, nikoli v rámci jednotlivých tříd.“

rousky-zari

Nicméně zde budou opět výjimky, ne každý bude povinen roušku nosit. Myslí se především na děti do dvou let nebo lidi, kteří trpí závažnými poruchami autistického spektra. Detaily budou známi brzy, zatím Vojtěch k tématu uvedl: „Teď výjimky přesně nevyjmenuji, ale plánujeme je pro osoby, pro které by byla rouška komplikací, třeba lidi s duševní chorobou a podobně.“

Co se týče veřejných akcí, stále platí účast lidí do 1000, avšak je zde možnost využití oddělených sektorů, díky kterým lze množství lidí na akcích zvýšit. U vnitřních akcí je počet stanoven na 500 osob a maximálně pět sektorů. Povinnost nosit roušky bude i v divadlech a hledištích se stálými sedadly, avšak již nebude platit nutnost vynechávat neobsazené každé druhé místo.

Už jste četli?  Den svatého Patrika 2021: Jak se slaví aneb Proč všechno na jeden den zezelená