Nošení respirátoru se stalo za poslední dva roky běžnou součástí našich životů a bohužel se nezdá, že by se to v blízké budoucnosti změnilo. Kupovat neustále dokola nové respirátory však neprospívá naší peněžence ani životnímu prostředí. Proto vznikly nano respirátory. V čem se liší od těch klasických?

Výhody nano respirátorů

Nano respirátory přinášejí hned několik výhod. Díky nano vláknům vydrží déle než klasické průmyslové respirátory, nesnižuje se jejich účinnost, a je možné je opakovaně používat. Jsou vyrobeny z lehkého materiálu, který je zároveň perfektně prodyšný. Prodyšnost ale nesnižuje jejich schopnost zachycovat viry – naopak jsou nano respirátory velmi účinné a zachycují až 99 % virů. Materiál respirátorů kopíruje bez potíží různé tvary obličeje, a díky tomu dobře těsní.

Nano respirátor můžete také déle skladovat – průmyslové respirátory vydrží ve skladu při běžné vlhkosti asi 2 roky, poté ztrácí účinnost dle požadavků norem stanovených Českou republikou a Evropskou unií. U nano respirátorů se tato doba prodlužuje až na 10 let.

Nano respirátory jsou testované pro záchyt koronaviru

Výsledky testů ukazují, že respirátory z nanovláken zachytí částice velikosti viru z 97–99 %. Klasické FFP2 a FFP3 jsou především průmyslové respirátory, které jsou testovány pro různě malé částice, které mají zachytávat, ale nejsou přímo testovány pro záchyt virů – na rozdíl od nano vláknových respirátorů.  

TIP: Chcete ušetřit? Pořiďte si nejlevnější nano respirátory, které jsou na trhu dostupné.

Jak pečovat o nano respirátory?

Nano vláknové respirátory lze používat opakovaně, ale je vhodné je po každém použití sterilizovat. Pro jejich čištění si pořiďte dezinfekční přípravky bez lihu nebo bez izopropylalkoholu. Stejně tak nejsou vhodné vonné dezinfekce, které by mohly způsobit ucpání membrán nanovláken u respirátorů. Při sterilizaci se vyhněte i peroxidu vodíku.

INFO: Ač respirátory používáme dlouho, mnohdy je máme nevhodně nasazené. Zjistěte, jak správně nosit respirátor.

Už jste četli?  Už jste slyšeli o konopném oleji? Objevte pozitivní účinky CBD