Kuřecí maso je druhé nejčastěji zařazované do jídelníčku obyvatel České republiky. Obzvláště oblíbená jsou pak brojlerová kuřata. Výhodou chovu drůbeže je, že se vykrmuje krátkou dobu, na rozdíl od dalších druhů hospodářských zvířat. Navíc jde o maso s kvalitními dietetickými vlastnostmi a rychle a snadno se připravuje. A to nemluvě o vejcích, která jsou také oblíbenou surovinou. Nevhodné složení krmných směsí však má vliv nejen na výnos z chovu, ale i kvalitu masa a vajec. Jak tedy na krmení drůbeže?

Krmení drůbeže

Drůbež k vyhledávání potravy používá především zrak. Aby krmivo našla, potřebuje světlo. Čím delší bude den, tím déle může slepice zobat, přibývat na váze a snášet vejce. Se zrakem ale také souvisí barva – chcete-li slepice přilákat k misce s krmením, vsaďte na červenou, žlutou nebo zelenou nádobu. Do té je ideální granulové krmivo pro drůbež, protože slepice nejdřív vyzobou velké části a na později si odloží části malé. Proto by v případě sypkých směsí mohly přijít o některé důležité nutriční látky.

Možná vás to překvapí, ale u drůbeže také záleží na tvrdosti či hořkosti krmiva. Obecně jí více vyhovuje hrubé a tvrdé krmivo, které je nahořklé. Kachny naopak upřednostňují krmivo měkké a vodní drůbež hořké krmivo neocení.  

Vybraná krmiva v krmných směsích pro drůbež

Při výběru krmných směsí vždy sledujte, které drůbeži a pro jaký věk je určeno. Jiné směsi budou vhodné pro kuřata či nosnice. A co krmné směsi obsahují?

Kukuřice

Kukuřice může být do směsí zařazovaná až ze 70 % – nezpůsobuje ve výživě drůbeže problémy, avšak je potřeba dát pozor na výskyt plísní a mykotoxinů.

Už jste četli?  Zvířecí paraziti aneb odčervování psů a koček

Pšenice

Obsah pšenice v krmných směsích se doporučuje v rozmezí 20-25 %. Je-li pšenice doplněná i o enzymy, může se její podíl vyšplhat až k 50 %. Nevhodná je však jemně šrotovaný pšenice, která není tvarovaná – může se nalepovat v zobáku a být příčinou jeho deformací. Také čerstvě sklizená pšenice není zcela vhodná, protože je obtížněji stravitelná.

Ječmen

Ječmen má vyšší obsah vlákniny, zato nižší obsah energie, který je pak potřeba doplňovat přidáním tuku. Proto je doporučeno, aby podíl ječmene v krmých směsích nepřesahoval 20 %.

krmne-smesi-drubez

Oves

Má vyšší obsah vlákniny a na rozdíl od ostatních krmiv i vyšší podíl tuku. Vhodný je jako součást krmných směsí pro odchovávanou drůbež a pro nosnice, které jsou v pokročilejší fázi snášky. Jedná se o krmivo s dobrou dietetickou hodnotou.

Pšeničná krmná mouka

V granulových směsích zvyšuje jejich pevnost. Co do množství obalových částic zrna, jejich podíl by neměl přesáhnout 50 %.

Hrách

Ve směsích se objevuje z 5 až 10 %, je dobrým zdrojem energie a jeho bílkovina má vysoký obsah lysinu, který si drůbež není schopná vytvořit sama.

Plnotučná sója

 Má vysoký obsah bílkovin i tuku– luskovina s vysokým obsahem kvalitních bílkovin a tuku. Její podíl v krmných směsích pro kuřata je asi 15 %, pro nosnice až 20 %.