Když se venku začne ochlazovat, neznamená to jenom, že z hloubky našich skříní vytahujeme huňaté svetry a dlouhé, po kolena sahající kabáty. Je třeba vyjet se svým čtyřkolým společníkem před garáž a vyměnit mu pneumatiky. Zákon totiž praví, že je nutné během podzimu vyměnit gumy za alternativy lépe snášející námrazu a nevyzpytatelné zimní silnice.

Zatímco někteří řidiči automaticky míří do servisu, kde se o tuto skutečnost postarají, jiní jsou domácí kutilové a chtějí si všechno udělat sami. A tak se ptají, kdy mají na přezutí pneumatik přistoupit a případně jak vybrat ty nejlepší, pokud zjistí, že staré verze už nejsou schopné jízdy.

Když začíná listopad

Podzim je však opravdu široké období. Ve které části je nutné přistoupit k přezouvání gum? Mnozí automechanici tvrdí, že začátek listopadu je ideální (i když teploty přesáhnou i patnáct stupňů Celsia). Lepší však je, když se teploty pohybují kolem sedmi stupňů (to je teplota, kterou zimní gumy snáší lépe). 

Zákon praví jasně, a sice povinnost mít zimní gumy platí od 1. listopadu do 31. března. A to za předpokladů, že:

  1. Je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza, která zhoršuje jízdní podmínky.
  2. Lze předpokládat, že se na silniční komunikaci může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. 

Předpisy tedy počítají především s typickými zimními podmínkami a výkyvy počasí, jež značně znepříjemňují cestu do práce i do školy. Pokud se však teploty budou výjimečně pohybovat příliš vysoko, není nutné gumy přezouvat. Kontrolujte si ale hodnoty na teploměru, ať ten pravý čas neprošvihnete.

prezouvani-zimnich-gum

Za neakceptování zákona hrozí pokuty

Já umím jezdit na sněhu stejně dobře s letními gumami jako se zimními. Nepotřebuju nic vyměňovat a zase jenom platit, možná si říkáte. Jenže pokud nebudete respektovat nařízení stanovené zákonem, které má za úkol minimalizovat nehody na dopravní komunikaci, hrozí vám nemalá pokuta. 

Už jste četli?  Co se bude nosit v zimě? Jaké budou trendy?

Na místě může zástupce Policie České republiky udělit blokovou pokutu, která může být až v hodnotě dvou tisíc korun. Na správním řízení se může pokuta dostat na 2 500. Pokud zaviníte nehodu důvodem vaší nezodpovědnosti a neochoty přistoupit k nařízením, vyšší trest je logicky na místě. Neunikne vám ani povinnost zaplatit vzniklou škodu, po které se keramické prasátko ukrývající váš rodinný rozpočet pořádně zapotí.

Jak vybrat zimní pneumatiky?

Zjistili jste po roce, že vaše tehdejší gumy na auto už jsou tak projeté, že nejsou nyní provozuschopné? Je načase vysypat pokladničku a koupit gumy zbrusu nové. Jenže jak je vybrat? 

Pomoct mohou nejen recenze zimních pneumatik, které jsou k dostání všude na internetu, ale i několik konkrétních parametrů, mezi které patří především jejich rozměry.

zimni-prezuti-zakon

Jakého rozměru jsou vaše pneumatiky?

Než se vydáte do pneuservisu pro  nové zimní gumy, nebo než se rozhodnete hledat ideální obutí pro čtyřkolého společníka na internetu, je zapotřebí znát rozměry pneumatik. Zjistit správné rozměry je poměrně obtížné, ale jde to. Jestliže si jste jistí tímto bodem, bude koupě nových gum daleko snazší a rychlejší.

Obvykle se parametry nachází i na pneumatikách samotných, ale pokud mají už něco za sebou, je jasné, že zde centimetry viditelné zrovna nebudou. Proto je nutné podívat se do papírů.

Širší pneumatiky – ano nebo ne?

Při výběru vhodného obutí pneumatik se většina řidičů rozhoduje nad jedním, a sice mají volit spíše širší pneumatiky či nikoliv? Ano, konečné slovo má samo auto a fakt, jestli širší pneumatiky vůbec umožňuje, ale pokud ano, toto dilema se vede dlouhé týdny. 

Jejich nevýhodou je především to, že jsou těší a mají větší valivý odpor. Na druhou stranu v zimě lépe brzdí a i v běžných podmínkách se s nimi auto lépe ovládá.