Jiří Menzel byl jednou z důležitých osobností generace filmových režisérů, která se v československém filmovém průmyslu objevila ve druhé polovině 60. let. Za svého života získal mnoho úspěchů nejen doma, ale i v zahraničí.

Ostře sledované vlaky

Jeho první celovečerní film Ostře sledované vlaky podle literární předlohy jeho oblíbeného autora – Bohumila Hrabala – z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Další z jeho filmů Vesničko má středisková byl na Oscara nominován v roce 1985. Trezorový film Skřivánci na niti obdržel v roce 1990 cenu Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně, on sám pak roku 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu,“ uvádí Wikipedia.

Vzpomínku a shrnutí jeho tvorby najdete v následujícím videu.

Jiří Menzel nebyl pouze režisér

Jiří Menzel nebyl pouze režisér, vytvořil také mnoho scénářů a proslavil se i jako herec. Posledním z filmů, kde se prosadil je roadmovie Tlumočník z roku 2018. V něm si zahrál jednoho ze dvou postarších pánů, kteří cestují Slovenskem, zažívají bizarní situace, a hlavně nacházejí svoji vlastní identitu.

Už jste četli?  V jakých oborech pracují cizinci v ČR