Time for JOKE přišla, aby rozvířila stojaté vody společenských her. Tato zábavná hra je ryze českým projektem. Spojuje v sobě jednoduchost karetních her s dávku lehce škodolibé legrace. Pozvat k ní můžete děti i dospělé. V čem je jiná než ostatní hry?

Co je Time for JOKE

Děti jsou nadšené, když si s nimi dospělí hrají. Jenže vám se občas příliš nechce. Představa, že několik hodin strávíte nad hraním klasických společenských her, zatímco v dřezu trpělivě čeká neumyté nádobí a v počítači rozpracovaná prezentace, vás příliš neláká? Navíc nemáte po náročném dni chuť přemýšlet nad propracovanými strategiemi? Time for JOKE je jednoduchá vtipná.

Ostatně vznikla v nelehkých dobách pandemického lockdownu. Řada z nás trávila v té době čas především doma a snažila se ukrátit si tam dlouhou chvíli. Potřebovali jsme rozptýlení a současně naši mysl tížilo mnoho otazníků.

Jedna šikovná brněnská dvojice proto vymyslela právě karetní hříčku Time for JOKE. Ostatně s Brnem je tato zábavná hra pevně svázaná. V moravské metropoli se totiž vyrábí a ilustrace k ní navrhl místní umělec Jan Guml.

time-for-joke

Pro koho je hra vhodná

Hrát se dá karetní hra Time For JOKE i s dětmi, jednoduchá pravidla nebudou mít malí hráči problém pochopit. O něco pohodlnější však hraní bude, pokud už potomci umí číst, proto je jako doporučený věk uvedena hranice šest let. S dopomocí ji však zvládnou i dítka mladší.

Zahrát si můžete dokonce jen ve dvou. Jde tedy o ideální náplň času ve chvíli, kdy jste například jen sami s partnerem a nemáte po ruce partu přátel. Ale samozřejmě budete-li čtyři, užijete si ještě víc legrace.

Už jste četli?  Jaké zimní boty vybrat pro dítě?

Hlavně dospělí si mohou zábavnou hru také vylepšit tím, že budou o něco hrát. Mohou to být jen symbolické drobnosti. Ale klidně si zahrajte i o peníze. Naopak na poražené čeká plnění úkolů.

zabavna-karetni-hra

Jak se to vlastně hraje

Nejprve si určíte odměnu, kterou vám označí karta s názvem Odměna pro vítěze. Následně si hráči rozdají karty z balíčku Hierarchie.

Ve hře se musí vždy vyskytovat dvě postavy, a to Růžové lejno a Pán tvorstva. Proto pokud hrajete pouze ve dvou, máte o počátku hry rozhodnuto. Postav je jinak celkem šest a každá disponuje specifickou schopností. S tou musí seznámit své soupeře.

Postava Růžové lejno má navíc funkci rozdávajícího, dává proto ostatním hráčům jejich karty. Pán tvorstva hru začíná, už tedy víte, proč jsou tyto dvě figury během každé partie jednoduše nutností.

Hráč vždy dostává na začátku pět karet, se kterými hraje, pouze Růžové lejno jich má šest. Každý hráč pak dostane i Joke kartu.

Postava Diktátora rozvojové země pak dostává hned karty dvě. Postava Prezidenta si může Joke kartu případně vyměnit za jinou. Tyto karty mohou hráči přinést výhodu do hry. Hráč by se měl tedy seznámit s tím, jakou kartu má.

Hru musí zahájit Pán tvorstva, který vynáší první kartu a zároveň musí pronést větu: „Je pondělí.“ Samotný princip hry Time for JOKE je klasický a připomíná tradiční hru Prší. Hráči tedy vynášejí karty podle symbolu nebo podle barvy.

Pokud vhodnou kartu nemají a nemohou ji ani nahradit tou prémiovou, musejí si tzv. „líznout“, tedy berou si další kartu z balíčku. Vyhrává hráč, kterému jako prvnímu v ruce nezbyla žádná karta.