Pokud si chcete na své zahradě, terase či balkonu dopřát maximální pohodlí, určitě se vyplatí investovat do kvalitního lehátka. Jak ale v tak širokém sortimentu produktů vybrat takové, které bude vyhovovat právě vám? Jaké jsou základní parametry, které byste měli při výběru zahradního lehátka sledovat?

Důležité parametry pro výběr zahradního lehátka

Především se zaměřte na to, aby bylo lehátko stabilní. Kromě toho je důležité také jeho sklopitelnost – a to zejména pokud ho budete často přenášet nebo skladovat. Praktická jsou lehátka, která se dají snadno složit, a také ta, která mají nastavitelnou opěrku. Díky tomu si můžete vybrat tu nejvhodnější pozici pro odpočinek.

Četnost použití

Než se pustíme do výběru lehátka, je důležité se zamyslet, jak často jej budete používat. Pokud nepatříte mezi nadšence do zahradničení a lehátko budete využívat jen občas na odpočinek, postačí vám menší a levnější model. Pokud ale trávíte ve své zahradě hodně času a rádi se tam opalujete či trávíte chvíle nad knihou či sklenkou něčeho dobrého, investujte do kvalitnějšího lehátka, které bude pevné a odolné rozmarům počasí.

Primární umístění

Ruku v ruce s četností využívání si promyslete umístění. Proto dalším důležitým faktorem je, kde budete lehátko nejčastěji používat. Pokud máte na zahradě velký prostor a chcete si na něm odpočinout v klidu, určitě se vyplatí pořídit si pevné lehátko, které nebude potřebovat žádnou údržbu. Kromě toho byste také měli myslet na to, že pevné lehátko bude těžší a bude se hůře přesouvat.

Pokud je vaším cílem využívat zahradní lehátka na terase či balkonu, kde není mnoho prostoru, poohlédněte se spíše po skládacích modelech nebo takových, které lze snadno složit a přesunout.

lehatka-na-zahrade

Nosnost

Při výběru lehátka nezapomeňte také na to, že by mělo být dostatečně nosné a pohodlné. Dbejte na to, abyste si vybrali lehátko s odpovídající nosností. Lehká plastová lehátka jsou ideální volbou pro menší postavy do 80 kilogramů. Pokud jste ale vyšší či těžší, měli byste to zvážit při výběru nového lehátka.

Už jste četli?  Buďte stylová i v zimě: co sluší i zahřeje?

Velikost

Dalším důležitým faktorem je velikost lehátka. Lehátko by mělo být dostatečně prostorné, abyste se na něm cítili pohodlně. Pokud si chcete užívat odpočinku s knihou nebo s partnerem, vybírejte raději delší a širší lehátka.

Lehátko by nemělo být ani příliš široké, aby se vešlo na terasu nebo balkon, ale také by nemělo být příliš úzké. Jaká je optimální šířka lehátka? Nejmenší modely jsou dlouhé přibližně 180 až 200 cm a široké 60–90 cm. Jaké jsou ideální rozměry lehátka pro dva? Lehké modely mohou být až 250 cm dlouhé a široké 100 cm. Standardní velikosti ale končí na délce asi 200 cm. Pokud je lehátko určeno pro dva lidi, mělo by být tedy delší než 180 cm.

Hmotnost

Důležitým parametrem je také hmotnost zahradního lehátka. Nejlehčí jsou plastová lehátka, která ale také nevynikají svou stabilitou. Pokud chcete, aby lehátko vydrželo i větší zatížení, sáhněte po kovovém nebo dřevěném provedení, u těch je však potřeba počítat s vyšší váhou.

Lehátka podle materiálu

Jaký zvolit materiál zahradního lehátka? Jaké jsou vlastnosti plastových, kovových a dřevěných lehátek? Jaké mají výhody a nevýhody?

  • Plastová lehátka jsou lehká, snadno se čistí a obvykle stačí omytí pod tekoucí vodou. Oblíbená jsou také zahradní lehátka z umělého ratanu. Na druhou stranu jejich životnost není příliš dlouhá – po několika sezonách si budete muset pořídit nové, protože již nebude stabilní a pravděpodobně vinou slunečního záření ztratí svou původní barvu.
  • Kovová lehátka jsou velmi stabilní a odolná proti povětrnostním vlivům, ale na rozdíl od plastu se nedají tak snadno očistit. Lehké modely kovových lehátek je možné jednoduše přesunout, ale ty těžší už budete potřebovat pomoc.
  • Dřevěná lehátka jsou krásným a elegantním kusem nábytku na zahradu, je ale potřeba je chránit před vlhkostí a hmyzem. Jakmile je ale dřevo dobře ošetřeno, mohou vám posloužit i několik desítek let.

Skladování zahradních lehátek

Skladování mimo sezónu je důležité zejména proto, aby byly chráněné před sluncem a deštěm, případně sněhem. Pokud nemáte k dispozici dostatek místa v garáži nebo na zahradě, budete si muset pořídit speciální obal, který lehátko ochrání.