Spořící účty už dnes nepokryjí inflaci a investování je obecně rizikové. Naštěstí existuje jedna komodita, která už stovky let slouží jako uchovatel hodnoty a způsob, jak bez velkého rizika znásobit své úspory. Řeč je o zlatu.

Proč investovat do zlata?

Zlato bylo, je a bude. Kromě žlutého kovu neexistuje na světě žádná měna, která by dlouhodobě sloužila jako všeobecně respektovaný uchovatel hodnoty. Poskytuje lidem finanční jistotu po tisíce let, zapůsobí na obdivovatele umění i investory. Těžko byste hledali jinou konzervativní investici, která ve střednědobém až dlouhodobém období rozloží riziko ztráty a zvýší hodnotu vašich financí.

Další velkou výhodou zlata je, že se jedná o jedinou investiční komoditu, která je osvobozená od daně. Znamená to tak okamžitou úsporu 21 % ve srovnání s jinými investicemi, jako je třeba nákup uměleckých děl.

To je i důvod, proč ti, kteří zprvu investovali do stříbra, přecházejí ke zlatu. Jestli si koupit stříbro a odevzdat 21 % do státní pokladny nebo raději více jak 1/5 ceny využít a zainvestovat do zlata, už není tak složité pro rozhodování.  

V jaké podobě můžete do zlata investovat?

Zlaté slitky

Nemáte důvěru ve spořící programy do zlata? Pak pro vás bude ideální nákup zlatých slitků, které můžete uchovávat doma ve svém trezoru. „Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1–5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká Pavel Trtík, zakladatel e-shopu zlate-mince.cz.

Na českém trhu jsou dostupné především švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus, které jsou oproti konkurenci za nižší cenu, proto jsou tak oblíbené mezi investory.

České slitky však nepořídíte, žádná naše mincovna je nevyrábí. Jinak je tomu u investičních mincí.

ivesticni-zlato-slitky

Investiční mince

Investiční mince zakoupíte za cenu zlata, tak jako zlaté slitky. Mince však mají navíc sběratelskou hodnotu. Obvykle je mincovny vydávají v omezeném množství, třeba jen pár desítek kusů. Oblíbené jsou u sběratelů především svatováclavské dukáty, které v sobě nesou národní charakter. Svoji podobu co do velikosti a ryzosti si uchovávají už několik stovek let, kdy ji ustanovil český panovník a římský císař Karel IV. V té době těžili zlato na jejich výrobu v Jílovém u Prahy.

Už jste četli?  10 tipů na ty nejlepší filmy o svatbě

Slitky či mince jsou ideálním dárkem pro řadu příležitostí

Zlato není jen způsobem, jak investovat, ubránit se plíživé inflaci a vydělat. Zlato vždy mělo a má nejen finanční hodnotu. Proto se hodí i jako dárek lidem, na kterým vám záleží. A to ať už ve sféře osobní, či pracovní.  

Tento cenný kov je vhodný pro celou řadu příležitostí. Nejen v tradiční podobě šperků. Na významu nabývají v posledních letech také pamětní mince. Lze říct, že se vždy jedná o dobře investované prostředky.

Ač se mohou mince vydávat i jako stříbro, tradiční volbou zůstává zlato. Tento kov je symbolem trvanlivosti a věčnosti. Chcete-li tak lidem kolem sebe dát najevo, že vám na nich skutečně záleží, představují právě mince ideální volbu.

Tápete nad tím, co věnovat jako vhodný dárek lidem, na nichž vám záleží? Ať slaví svátek, připomínají si výročí svatby nebo je právě zdobí čerstvě získaný vysokoškolský titul, věnujte jim zlato. Obdarovaného potěšíte zcela originálním překvapením a zároveň mu do rukou vkládáte předmět s potenciálem dalšího zhodnocení.

Už si tak nemusíte lámat hlavu ideálními dárky pro muže ani ženy ve své rodině a blízkém okolí, nebo výběrem dostatečně reprezentativní pozornosti pro své obchodní partnery, zaměstnance a další výjimečné osobnosti, které rámují vaši cestu životem.

Díky mincím či slitkům dokážete zcela výstižným způsobem vyjádřit, co pro vás tito jedineční lidé znamenají a posílíte tak vzájemné pevné vazby. V budování mezilidských vztahů je zásadní právě péče a pozornost. Vkusně vybraným dárkem zaručeně nikdy nezklamete.