Inkontinence neboli nekontrolovaný únik moči zdaleka netrápí pouze lidi v pokročilém věku a rozhodně netrápí pouze ženy. Potkat může i jinak zcela zdravé ženy a muže v poměrně mladém věku. Jaké jsou příčiny?

Už jste se počůrali smíchy?

Začněme tou možná nejméně znepokojující příčinou inkontinence v mladém věku. Všechny zdravé a živé děti a teenagery přepadají doslova záchvaty smíchu, při kterých se někdy přestanou ovládat a takzvaně si „cvrnknou smíchy do kalhot“. Zatímco u někoho taková situace nastane až ve chvíli, kdy se smíchy nekontrolovaně válí po podlaze, někdo má podobné potíže téměř při každém větším „řehtání“. Zejména v prvním případu, který vás potká spíše párkrát za život, není potřeba si z podobných „potíží“ dělat těžkou hlavu.

Inkontinence během těhotenství a po porodu

Mladé ženy se se závažnější formou inkontinence nejčastěji setkají během těhotenství. V pokročilé fázi již plod zabírá v bříšku mnoho prostoru a svou hmotností tlačí na močový měchýř. Někdy se navíc může stát, že dítě do měchýře kopne a matka kvůli zvýšenému tlaku moč nedokáže udržet.

Opět nejde o nic, z čeho by se nastávající maminka měla hroutit. Jde o relativně častou „komplikaci“ spojenou s těhotenstvím. Řešením je především pravidelné vyprazdňování. Jsou-li problémy intenzivnější, zvažte speciální inkontinenční pomůcky. Pomoci mohou i Kegelovy cviky a další techniky, které napomáhají správné funkčnosti svalových partií v pánevní oblasti.

Po porodu se pak inkontinence může objevit kvůli celkové rozvolněnosti v oblasti intimních partií. Nějakou dobu potrvá, než se vše vrátí zpět na své místo a navrátí se plná funkčnost. Po skončení šestinedělí si opět můžete pomoci speciálními cviky pro zpevnění pánevního dna. V případě závažnějších potíží je vhodné konzultovat vše s lékařem.

Už jste četli?  Jaké jsou babské rady na nízký tlak?

Také mladí muži se mohou s inkontinencí potýkat

U mužů jsou častou příčinou úniků moči potíže s prostatou. Ty se přitom netýkají jen mužů v pokročilém věku, zvětšená prostata může začít zlobit mnohem dříve. Prevencí mohou i v případě mužů být speciální cviky či masáže prostaty. Komplikovanější problémy se řeší léky či operativně. I u mužů pak s nepříjemnou kontinencí mohou pomoci speciální vložky nebo pleny.

Často dochází k únikům při sportu

Další rizikovou aktivitou je sport nebo náročná fyzická práce. V nestřežené chvíli může dojít k úniku moči kvůli zvýšenému tlaku na močový měchýř. Zpozorujete-li, že některé aktivity jsou ve vašem případě obzvlášť rizikové, a nechcete nebo nemůžete tyto aktivity omezit, udělejte alespoň vhodné kroky pro snížení rizika úniku moči během nich.

Jak si obecně pomoci?

Mezi nejlepší prevence patří omezení příjmu tekutin ve chvílích, kdy hrozí riziko úniku moči. Doporučuje se tedy nepřiklad částečně omezit příjem tekutin před spánkem nebo před sportem. Obecně pomůže také omezení kávy a dalších močopudných tekutin a potravin stejně jako alkoholu. Pomůže i pravidelně vyprazdňování zejména před a během rizikových aktivit.