Palačinky, ty lahodné placky plné chutí, jsou oblíbeným pokrmem po celém světě. Jejich historie sahá tisíce let zpět a v různých koutech světa se vyvinuly do mnoha podob a chutí. Připravte se na krátkou exkurzi do historie a dobrodružství chutí, které představují palačinky.

Historie palačinek

Historie palačinek je stará a bohatá. První zmínky o palačinkách lze nalézt v antickém Řecku, kde byly známy jako „tiganites“. Řekové je pekli na horkých kamenech nebo na pánvích a podávali je s medem a ovocem. Tato dobrota se rozšířila do Říma a stala se populární i v římské říši.

V Evropě se palačinky staly oblíbeným pokrmem v průběhu středověku. Francouzské „crêpes“ a anglické „pancakes“ jsou známé varianty, které se objevily v různých regionech. Palačinky se staly součástí různých tradic a oslav, včetně masopustů či slavnostních trhů.

Druhy palačinek a příprava po celém světě

  • Francouzské Crêpes – Tyto jemné a tenké palačinky jsou oblíbené v celé Francii a jsou obvykle podávány s cukrem, citronem nebo čokoládou. V Bretani se zase podávají s máslem a slaným náplněmi, jako jsou šunka a sýr.
  • Americké palačinky – Americké palačinky jsou tlusté a nadýchané. Jsou obvykle podávány s javorovým sirupem a máslem. V USA se často přidávají různé příchutě, jako jsou borůvky nebo čokoládové kousky.
  • Ruské bliny – Bliny jsou ruskou verzí palačinek a jsou obvykle větší a tenčí. Podávají se s kaviárem, smetanou nebo ovocem. V Rusku jsou bliny tradičním pokrmem při Maslenici, ruském festivalu jara.
  • Indické dosa – Dosa jsou tenké, křupavé palačinky vyrobené z rýžového nebo čočkového těsta. Jsou oblíbené v jižní Indii a často se podávají s různými druhy omáček a náplní, včetně kokosového chutney a sambaru.
  • Mexické tortilly – Tortilly jsou mexickou verzí palačinek, které jsou obvykle vyrobeny z kukuřičného těsta a jsou základem pro taco, burrito a další mexické pokrmy. Mohou být plněny masem, fazolemi, zeleninou a salsou.
  • Japonské okonomiyaki – Tato japonská specialita kombinuje palačinku s různými náplněmi, jako jsou zelí, vepřové maso a mořské plody. Okonomiyaki se často podávají s omáčkami a majonézou.
  • Švédské plättar – Tyto malé, kuličkovité palačinky jsou oblíbené ve Švédsku a často se podávají s džemem nebo smetanou.
Už jste četli?  Žluklé ořechy: Když chuťové požitky přecházejí v nepříjemnosti
Americké palačinky připomínají české lívance, ilustrační obrázek

Způsoby konzumace

Palačinky se konzumují různými způsoby po celém světě. Někde jsou podávány jako sladký pokrm s ovocem, medem nebo cukrem, zatímco jinde jsou oblíbené ve slaných variantách s různými druhy masa, sýrem a zeleninou. V některých kulturách se palačinky stávají součástí tradičních oslav a festivalů, zatímco jinde jsou běžným pokrmem k snídani, obědu nebo večeři.

Palačinky jsou jedním z těch jídel, která spojují lidi napříč kulturami a epochami. Jejich historie a různorodost druhů a způsobů přípravy ukazují, jak jídlo může být základem kulturní identity a gastronomického dobrodružství. Takže ať už si připravujete francouzské crêpes, americké palačinky nebo libovolnou jinou variantu, palačinky vám nabídnou chuťové dobrodružství po celém světě. Dobrou chuť!