Bez střechy není domov. A bez vazníku není střecha, mohli bychom dále pokračovat. Vyznáte se v základních pojmech stavitelství, tušíte, co je vazník a víte, kde se vzal pojem příhradový vazník? Dost možná ho sami máte přímo nad hlavou. Pokud se chystáte stavět nebo rekonstruovat, následující informace se vám budou hodit.

Co jsou vazníky

Dřevo je ideálním materiálem, které se díky svým mechanickým vlastnostem velmi dobře hodí na stavbu konstrukcí.

Proto stále patří k materiálům, ze kterých se vyrábějí krovy, tedy nosné konstrukce, jejichž klíčovým úkolem je nést střešní krytinu a hmotnost krytiny i vlastní hmotnost roznést na konstrukci domu. Dřevo patří k tradičním materiálům prověřeným staletími. Kromě něj se pro výrobu krovů používá ještě i železobeton či ocel.

Pojmem vazníky označujeme vazné trámy, které slouží jako hlavní nosník krovu. Pozor, pojem vaznice označuje zcela jinou část konstrukce, jde o vodorovný trám, který probíhá krovem podélně a podpírá krokve.

Co je příhradový vazník

Nejčastějším typem, se kterým se v praxi můžeme setkat, jsou tzv. příhradové vazníky. To je lehká střešní konstrukce, která se nejčastěji vyrábí z dřevěných desek. Příhradový vazník se sestává z pásových prutů (horní a dolní) a mezilehlých prutů (tzv. diagonály a svislice).

Výhodou příhradového vazníku je především to, že se jedná o prefabrikovanou konstrukci. Vyrábí se přímo ve výrobní hale, což dává záruku konstrukční přesnosti a ve výsledku tak i kvality. Montáž je navíc poměrně jednoduchá.

co-jsou-vazniky

Protože se vyrábí ze dřeva, které je obnovitelným zdrojem, je výroba šetrná k životnímu prostředí. Další podstatnou předností je cenová úspora. Ta se může pohybovat při jednoduchém tvaru střechy i kolem 40 %.

Už jste četli?  Nejlepší beauty trendy roku 2022, které si zamilujete

Co se tvaru týče, příhradové střešní vazníky nijak výrazněji výslednou podobu nelimitují, konstrukce mohou být prakticky jakéhokoli tvaru. 

Jakým způsobem lze řešit dále krov

Druhou možností je klasická vazba krovu. V praxi používá nejčastěji tzv. hambálkový krov, jehož největší výhodou je to, že se jedná o poměrně ekonomické řešení. Realizuje se hlavně tam, kde je cílem zachovat využitelné podkroví.

Tento typ krovu má především estetickou funkci a setkat se s ním můžeme velmi často u historických budov. Jeho stavba je však poměrně komplikovaná.