Učíte se na zkoušku nebo dokončujete důležitý projekt v práci a myšlenky vám stále někam utíkají? Potřebovali byste se soustředit, ale nejde vám to? Poradíme vám, jak zlepšit soustředění a moc se při tom nenadřít.

Vhodné studijní či pracovní podmínky

Soustředit se je stále těžší a těžší. Žijeme v době, kdy jsme přehlceni informacemi, obklopeni technikou a neustále něco odvádí naši pozornost od toho důležitého. Stále častěji pracujeme z domova, kde nás nonstop něco rozptyluje, máme málo pohybu a jsme v jednom kuse ve stresu. Nikdy ale není pozdě na změnu.

Co pomáhá na soustředění? Nenechat se vyrušovat. Se změnami je třeba začít u sebe doma, v kanceláři nebo studentském pokojíku. Vypněte mobil, odhlaste se ze sociálních sítí, z nástěnky sundejte fotografie přátel nebo dětí, a pokud vás ruší hluk, nasaďte si sluchátka. V místnosti si ukliďte, vyvětrejte a pusťte se do práce.

Jak se koncentrovat: První pomoc

Pokud vás čekají už za měsíc státnice nebo se blíží deadline důležitého projektu v práci, není patrně čas na hrdinství. Potřebujete okamžitou pomoc. Pokud jste zatím bez větších úspěchů zkusili pouze pití kávy nebo bylinných čajů, možná vás potěší, že máte i jiné možnosti.

Vyzkoušet můžete známou ginkgo bilobu nebo třeba méně známý kratom. Jedná se o prášek z listů rostliny Mitragyna speciosa. Tento tropický strom najdete v jihovýchodní Asii a patří do stejné čeledi jako známější kávovník. Listy stromu jsou bohaté na obsah alkaloidů, které podporují soustředění a paměť.

Chcete-li mít jistotu, že vám kratom skutečně pomůže, sáhněte po tom bílém. Bílý kratom se totiž z hlediska účinků hlavních alkaloidů považuje za ten nejsilnější.

kratom-prasek

Změna režimu dne

Pokud jste svůj pracovní nebo studijní prostor upravili a stále máte problémy se soustředěním, je třeba podniknout další kroky. V první řadě upravte svůj spánkový režim. Spěte dostatečně dlouho a choďte spát a vstávejte přibližně ve stejnou dobu. Před spaním se nekoukejte na televizi, ani do mobilu, ale raději si čtěte.

Už jste četli?  Umělé oplodnění: Kdy ho hradí pojišťovna?

Přestaňte se stravovat ve fast foodech a radějido svého jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny. Pátráte-li po tom, jaké potraviny na soustředění jsou ty nejvhodnější, pak věřte, že nic nezkazíte rybami, ořechy, banány, vajíčky, špenátem, brokolicí nebo slunečnicovými semínky. Špenát a brokolice obsahují vitamin C a kyselinu listovou, banány zase hořčík. Ořechy jsou bohaté na vitamin E, mořské ryby a mořské plody zase obsahují jod. Sáhnout klidně můžete i po hořké čokoládě, která zvyšuje hladinu serotoninu a endorfinů. Tedy hormonů, které jsou spojeny s vyšší soustředěností.

Hýbejte se a snažte se každý den alespoň chvíli strávit na čerstvém vzduchu. Nemusíte běhat, úplně postačí obyčejná procházka. Soustřeďte se i na svůj pitný režim, únavu totiž může způsobit i obyčejná žízeň. Pijte převážně vodu (nebo vodu s citronovou šťávou), případně zelený čaj.

Trénink soustředění

Stejně jako se stanete lepším běžcem, pokud budete denně běhat, zlepšíte i své soustředění, pokud ho budete trénovat. Jak zlepšit soustředění? Cvičte svůj mozek a uvidíte, že za nějakou dobu nebudete mít se soustředěním problémy. Než začnete pracovat, můžete pokaždé zkusit jednoduchý hlavolam.

Tip pro vás: Udělejte si čárku pokaždé, když odběhnete od úkolu, nebo si stanovte cíl: Nedovolte si přečíst novou smsku dřív, dokud nedopíšete celou stránku textu apod.

To nejdůležitější na závěr

Možná už jste vyzkoušeli všechno a stále máte pocit, že vám myšlenky ubíhají pryč. Zamyslete se, zda to není tím, že zapomínáte na přestávky. I když máte málo času a chcete mít svou práci co nejdříve hotovou, přestávky vynechávat nemůžete. Mozek zkrátka potřebuje pauzu.