Toužíte si pořídit domů zvířátko a nechcete psa, abyste ho nemuseli venčit, ale něco malého a nenáročného? Pořiďte si křečka. Je to milý společník a bude vám dělat radost.

Seznámení s křečkem

Křeček je drobný hlodavec, z rodu myšovití. Existuje mnoho různých druhů, u nás je neznámější křeček polní, který se volně pohybuje v přírodě. Křečka poznáte snadno podle charakteristických vaků, které má v tlamičce a slouží k ukládání potravy.

V zajetí se pak chovají následující druhy:

  • křeček zlatý
  • křečík džungarský
  • křečík Campbellův
  • křečík Roborovského
  • křečík čínský

Nejvíce oblíbený je křečík zlatý nebo křečík džungarský. Ten má stříbrnou, bílou nebo také béžovou srst s fleky a proužkem na zádech.

Křečci se orientují především podle čichu, mají silný sluch, avšak protože je to zvíře pohybující se v přírodě často pod zemí, nemají příliš dobrý zrak. Váš domácí křeček vás pozná od jiných lidí převážně po čichu. Má také hmatové vousky, které mu pomáhají orientovat se pod zemí v hlubokých tunelech a norách, kde překáží v chůzi různé kořeny rostlin a kameny. Ať už si pořídíte jakéhokoliv křečka, každý má svou vlastní povahu.

Pořízení křečka a základní výbava

Před pořízením jakéhokoliv zvířete včetně křečka byste si měli domů nejdříve připravit výbavu. Křeček potřebuje především klec pro křečka, která je drátěná a může být malá a jednoduchá, ale dostupné jsou také složitější modely s mnoha hračkami, běhacími kolečky a tunely. Část klece může být zakrytá, avšak vždy by měl klecí křečka proudit vzduch.

Křečkovi určitě pořiďte domeček, aby se měl kam schovat. Nezbytností je rovněž miska na vodu a na jídlo. Klec by měla měřit 50–70 cm v minimálních rozměrech. Místo misky na vodu můžete pořídit napáječku, je potřeba však dohlédnout na to, aby ji křeček uměl používat.

Neměl by chybět běhací kolotoč, aby se křeček nenudil, když se mu zrovna nevěnujete. Křečci jsou hlodavci a rádi hlodají, proto mu pořiďte nějaké hračky na hlodání. Nebude vám pak okousávat nábytek, když jej pustíte z klece.

Už jste četli?  Komplexní pohled na výběr nejlepšího krmiva pro kočky pro vašeho chlupatého přítele

Pořiďte si také malou přepravku na hlodavce, v případě, že byste s křečkem potřebovali k veterináři nebo jeli na dovolenou a chtěli jej předat někomu na hlídání.

Do klece budete pravidelně měnit podestýlku. Většinou se dávají hobliny, které jsou pro křečka ideální a přirozenou podestýlkou. Existují také papírové podestýlky s různými doplňujícími látkami prospěšnými pro křečkovo zdraví.

krecek-vybava

Jak křečka krmit

Křeček se krmí granulemi nebo krmnými směsi určenými přímo pro křečky. Je potřeba vyzkoušet a vybrat křečkovi tu správnou značku, která mu bude chutnat. Krmení pro křečka se skládá především z obilovin nebo sušené zeleniny.

Měli byste svému zvířátku dopřát také čerstvou zeleninu nebo ovoce. Křečci mají rádi mrkev, která se jim dobře hlodá, jablka, hrušky, brokolici, papriku, cuketu, dýni, meloun, borůvky, maliny, okurky, banány a další zeleninu i ovoce. Vyzkoušejte, co mu chutná. Stravu byste neměli příliš obměňovat, aby si křeček zvykl a nebylo mu špatně. Pravidelně jej krmte a dbejte o jeho zdravotní stav.

Křeček může jíst i živočišnou stravu v malém množství. Občas kousky libového kuřecího masa, vařené vejce nebo moučné červy, které se prodávají pro křečky ve zverimexu. V přírodě sem tam taky sní nějakou tu larvu.

Také bylinky byste neměli vynechat v křečkově stravě. Dejte křečkovi sušené seno s heřmánkem, slunečnicí, kopřivou nebo jitrocelem. Z něho si může udělat i své hnízdo v klícce.

Věnujte se svému křečkovi

Křečka máte a co s ním? Se zvířátkem se dají hrát různé hry, třeba jej nechat přecházet po svých rukou, pořídit mu míček na hraní a sledovat, jak s ním kutálí, dělat mu tunely, pořídit mu křeččí houpačku nebo jej hladit a věnovat mu svoji lásku. Křeček je vděčné zvířátko a za vaši pozornost se rád stane vaším milým společníkem v domácnosti.