Ačkoli o nich většinou nevíme, jsou všude kolem nás a škodí nám i našim zvířecím mazlíčkům. Vnitřní parazité mohou být příčinou mnoha zdravotních problémů, a proto bychom na ně neměli zapomenout. Psi a kočky jsou hostitelé mnoha různých druhů vnitřních parazitů. To že je nevidíme, neznamená, že je zvíře nemá. S jakými paraziti se u zvířat můžeme setkat a jak na odčervování psů a koček?

Jací paraziti existují a jak se u zvířat projeví?

Nejčastěji se setkáváme se škrkavkami, tasemnicemi, jednobuněčnými parazity či giardiemi. A jak zjistím, že můj pes nebo kočka cizopasníky má?

Typické jsou opakující se a vracející se trávicí obtíže. Zejména průjmy, u kterých si majitel není vědom žádné dietní chyby, anebo jiné možné příčiny. V počátku pomohou klasická opatření, tedy jednodenní hladovka a několikadenní dietní režim. Pozor, štěňatům hladovku nikdy nedáváme.

Jak na zvířecí dietní režim

Dietní režim spočívá v podávání malých porcí krmiva tvořených z jedné třetiny vařeným kuřecím nebo krůtím masem a ze dvou třetin vařenou rýži s vařenou nastrouhanou mrkví.

Odčervování psů a koček

Určitě vás napadne, že prostě svého psa nebo kočku odčervíte a problém bude vyřešen. Ale tak jednoduché to není. Běžné antiparazitární preparáty bohužel nezabírají na všechny druhy vnitřních parazitů. Může se tedy stát, že i po odčervení bude problém pokračovat.

Proto, zejména v případě dlouhotrvajících problémů, odešlete prostřednictvím veterinárního lékaře vzorek stolice na laboratorní vyšetření. Laboratoř zjistí konkrétní druh parazita a bude možné zahájit odpovídající léčbu. Pro zachycení i menší parazitární invaze je důležité správně odebrat vzorek. Do menší plastové nádoby, anebo speciálního kontejneru, odebíráme malé vzorky stolice během dvou až tří po sobě jdoucích dnů.

Už jste četli?  Alergie u psů a jak jednoduše na ně
zvireci-paraziti

Nebezpečí zvířecích parazitů pro člověka

Většina běžných parazitů je přenosných na člověka. Někteří z nich mohou lidem způsobit vážné zdravotní komplikace. Všichni členové domácnosti se psem nebo kočkou by proto měli důsledně dodržovat pravidla osobní hygieny a je velmi důležité to co nejdříve naučit malé děti.

Jak často psa nebo kočku odčervovat?

Odčervení na rozdíl od očkování není prevencí a slouží k eliminaci škrkavek nebo tasemnic, které by zvíře bez příznaku mohlo ve chvíli odčervení mít.

Proto pokud váš pes nebo kočka nemají trávicí obtíže, odčervujeme pravidelně dvakrát ročně, ideálně na jaře a na podzim. V domácnostech s malými dětmi odčervujeme 4krát ročně.

Pro psy a kočky existuje více než 100 různých antiparazitární preparátů, některé jsou kombinované proti vnitřním i vnějším parazitům. Psa většinou snadno odčervíme tabletou. Některé z nich jsou i ochucené. Majitelé koček většinou upřednostňují pastu anebo spot-on. Ideální preparát pro vašeho psa nebo kočku vám poradí váš veterinární lékař.

Už máte v kalendáři označený termín příštího odčervení vašeho zvířecího člena rodiny?

Koupete vašeho psího miláčku správně? Zjistěte, jak na koupání psů.