Domácích mazlíčků existuje hned několik druhů. V módě jsou dnes akvária s rybičkami, které se skvěle hodí do obývacího pokoje, kde vytvoří krásnou atmosféru. Akvaristika je úžasný koníček, díky kterému se snadno přenesete do krás podvodního světa. Pojďme se společně podívat na založení akvária krok za krokem a zjistit, že chování jakýchkoliv druhů rybiček není vůbec složité.

Nejprve se zamyslete nad velikostí a účelem akvária

V první řadě je důležité zaměřit se na vaše prostorové možnosti. Podle nich pak vybrat vhodnou velikost akvária. Pro úplné začátečníky se hodí spíše menší akvária s objemem do 70 litrů. Menší akvária jsou také mnohem levnější. To znamená, že pro získání zkušeností nemusíte ze začátku investovat vysoké částky.

Abyste si dokázali představit, jak bude akvárium velikostně vypadat, je dobré navštívit nejprve specializovaný obchod a poradit se s odborníky.

V nabídce jsou dva základní druhy. Akvárium lze vytvořit jako sladkovodní nebo tzv. mořské s obsahem slané vody. V tomto článku se zaměříme na ty, do kterých lze nalít obyčejnou vodu z kohoutku.

Správné umístění akvária je základ

Již před výběrem akvária bychom na něj měli mít v domácnosti připravené místo. Vhodným místem je pevný podklad, který udrží akvárium i po naplnění vodou, kdy může vážit i několik kilogramů. Ideální je stabilní skříňka nebo masivní kovová police. Doporučuje se ho umístit do stínu, aby akvárium nebylo často plné řas.

Zalozeni-akvaria-krok-za-krokem

Jak správně založit nové akvárium

1. Nejprve umístěte akvárium do roviny a poté nalepte 3D pozadí. Dobré je volit tmavší pozadí, protože to lépe na rybičky působí.
2. Vypláchněte nové akvárium teplou vodou. Následně položte výživné dno. Výživa pro ryby se skládá z kokosového vlákna, humusu a minerálů.
3. Následuje akvarijní písek a jeho umístění. Typ písku je vhodné volit podle toho, jaké ryby se budou v akváriu nacházet. Písek se umisťuje ve spádu od zadní stěny. Ryby v akváriu jsou zvyklé spíše na tmavý přirozený písek.
4. Dekorace a jejich umístění je jen na vaši fantazii. Dekorace jsou ideální pro vytvoření skvělé atmosféry akvária symbolizující mořský život. Důležité je, aby kameny nebyly vápenité, protože zvyšují tvrdost vody.
5. Dále do akvária dejte filtraci, topení s termostatem, případně vzduchové kameny. Umístěte ho k zadní straně akvária. Filtraci lze pořídit jak vnitřní, tak i vnější. Pro malá akvária postačí filtrace vnitřní. Co se týče topného tělíska, tak to je třeba nastavit pro optimální udržení teploty vody, která by měli mít zhruba 22 stupňů. S výběrem toho správného technického vybavení vám opět pomůže personál v obchodu akvarijních potřeb.
6. Akvárium napusťte do poloviny vodou. Měla by mít pokojovou teplotu. Do vody přidejte přípravky na odstranění chlóru. Při napouštění akvária si dejte pozor, abyste si nerozvířili písek na dně nádoby.
7. Do akvária můžete začít sázet rostliny bez květináče a zeminy. Rostliny sázejte vždy od zadní stěny směrem dopředu. Tedy od největší po nejmenší. Poté akvárium dolijte nad hranu krycí lišty akvária.
8. Na řadu přichází akvarijní technika. Zapněte ji do elektriky. Nezapomeňte nastavit spínací hodiny na světlo. Osvětlení samozřejmě spotřebovává značnou část elektrické energie. V takovém případě je dobré pořídit úsporné LED osvětlení, díky kterému ušetříte a akvárium může svítit většinu dne.
9. Poslední krok vyžaduje čas. Nejméně 14 dní nedávejte do akvária žádné rybičky. Z rostlin se uvolňují nebezpečné látky, které by rybičkám uškodili. Po uplynulých 14 dnech vložte do akvária rybky.

Už jste četli?  Komplexní pohled na výběr nejlepšího krmiva pro kočky pro vašeho chlupatého přítele

Vzduchování do akvária: ano či ne?

Vzduchování se doporučuje pro akvária, kde je více ryb než rostlin. V případě větších akvárií, kde je mnoho rostlin, nemusíte vzduchování zřizovat, maximálně jen na noční provoz. Vzduchování je také vhodné využít při jakýchkoliv problémech a nenadálých událostech v akváriu.

Jak často čistit akvárium, aby vypadalo jako nové?

Čištění akvária není vůbec složitý proces. Díky němu udržíte akvárium stále v bezvadném stavu. Akvárium čistěte alespoň jednou týdně, či maximálně jednou za 14 dní. Zejména se jedná o výměnu vody, která je pro rybičky tím nejdůležitějším. Dále pak odstranění všech nečistot.
Pokud akvárium bude znečištěné již po pár dnech, rozhodně s jeho údržbou neotálejte. Nečistoty mají několik příčin, jako je například časté krmení ryb nebo nekvalitní krmivo. Rybičky krmte „tak akorát,“ aby se v akváriu neusazovaly zbytky jídla a netvořily se tak nečistoty, kvůli kterým by bylo nutné akvárium čistit, třeba i obden.