Brýle představují tradiční způsob, jak korigovat oční vady různého charakteru. Pro některé z nás ale mohou být řešením i kontaktní čočky. Kdy se pro ně rozhodnout a kdy raději zůstat u brýlí?

Brýle se mohou mlžit a překážet

Brýle se mohou stát kromě zdravotní pomůcky slušivým módním doplňkem. V případě některých lidí tvoří i součást jejich image a neumíme si je bez nich představit. Stávají se prakticky součástí identity a s nadsázkou lze tvrdit, že jako by nositel brýlí bez nich nemusel poznat své okolí, mnohdy okolí také nepozná jeho.

Především potřeba komfortu vede mnohé jednotlivce k nošení kontaktních čoček. Na rozdíl od brýlí nekloužou, jsou zcela bezpečné při sportovních aktivitách a při běžném nošení o nich téměř nebudete vědět. Na rozdíl od brýlí totiž téměř nic neváží.

V dešti či v zimním období nemusíte řešit ulpívání kapek na sklech a zamlžování brýlí. Podobný problém na aktuálnosti nabyl i v covidové pandemii, která si striktně vyžádala nošení roušek.

Značnou výhodou je i to, že díky nošení čoček není nijak omezeno vaše vidění, zejména to periferní. Nedochází u nich k žádném zkreslení či deformaci, v celém zorném poli uvidíte ostře. Vidíte tedy vše zcela přirozeně. To je důležité nejen při sportu, ale i při řízení.

Čočky jsou v každodenním využití náročnější

I nošení kontaktních čoček má své estetické hledisko. Ocení ho samozřejmě spíše dámy. Čočky totiž nechávají dokonale vyniknout kráse vašeho zraku.

Zároveň vás nebudou žádným způsobem omezovat při líčení. U brýlí se naopak musíte přizpůsobit tomu, zda máte skla zvětšující nebo zmenšující. Brýle zmenšující oči je mohou nežádoucím způsobem upozadit, naopak ty zvětšující vám je sice zvýrazní, ale při nanášení make-upu „neodpustí“ sebemenší nepřesnosti.

Už jste četli?  Co je nejlepší na bolest v krku: Tipy a babské rady

Čočky ale mají i některé nevýhody, které je potřeba zvážit předtím, než se je rozhodnete dlouhodobě používat.

Dioptrické brýle v první řadě vyžadují jen minimální údržbu. Čočky je potřeba čistit speciálním roztokem a na manipulaci s nimi jsou kladeny vyšší hygienické nároky. Měli byste si pečlivě umýt ruce, při sahání do oka hrozí riziko přenesení infekce. Počítejte navíc s tím, že manipulace s nimi nebude minimálně zpočátku jednoduchá.

Nošení kontaktních čoček navíc nemusí přinášet jen bezvýhradný komfort. Dokáží i zhoršit projevy syndromu suchých očí. Snižují totiž množství kyslíku, které k oku může pronikat.

Zanedbatelné není ani finanční hledisko. Pakliže připustíme, že nepatříte k lidem, kteří by své brýle chronicky ztráceli či rozbíjeli, tudíž si v zásadě vystačí s jedněmi, musíte počítat s tím, že alternativa v podobě nošení čoček vychází dráž.

Roli může hrát i ekologie

Právě se skutečností, že brýle můžete nosit prakticky do příslovečného rozpadnutí či do fáze, než se vaše zraková vada případně zhorší a budete potřebovat jiné, se pojí ještě jedna nevýhoda kontaktních čoček: Brýle jsou přijatelnější volbou pro mnoho lidí i z hlediska ekologického. Čočky se totiž nevyhnutelně po čase stanou odpadem.Zejména ti, kteří je splachují do WC, přispívají k tomu, že se do životního prostředí dostávají mikro a makro plasty.

Čočky stejně tak samozřejmě neumí přizpůsobit množství světla, jako to dovedou samozatmavovací skla brýlí. Ale nelze to označit za jednoznačnou nevýhodu. Někteří uživatelé zkrátka upřednostňují jednodušší nošení slunečních brýlí.

Nelze tedy říci, že by jedna varianta byla horší než druhá. Záleží na vašich preferencích. Doporučit podle svých zkušeností to pravé řešení vám mohou v oční optice. Spolehnout se v tomto směru můžete na profesionály z FOKUS optik.