Vybrat bránu a garážová vrata je mimořádně důležité, abychom se za všech okolností pohodlně dostali domů. Na co všechno by majitelé rodinných domů neměli při nákupu zapomenout?

Z jakých bran vybírat

Vjezdové brány lze rozlišit podle způsobu jejich otevírání. A to v první řadě na křídlové (jednokřídlové a dvoukřídlové), případně samonosné či kolejnicové.

Křídlové brány jednoduše otevírají křídla do vozovky či na pozemek. Druhou kategorii tvoří posuvné brány. Ty se dále dělí na tzv. kolejnicové, které se nazývají též pojezdové. Posouvají se směrem do strany. Podobný mechanismus využívají i brány samonosné. Samonosná brána však ke svému provozu nepotřebuje kolejnici. V případě kolejnicové brány tedy musíme dbát na pravidelnou údržbu kolejnice, což může být nevýhodou.

Manuální vjezdové brány dnes již úspěšně u mnoha rodinných domů nahradili jejich „sourozenci“ s elektrickým pohonem. Zejména v zimních měsících se jedná o pohodlnou variantu. Pro otevření brány totiž vůbec nemusíte opustit auto.

Jaká jsou dostupná garážová vrata

Máte-li v hledáčku garážová vrata, zvažte nejdříve, který typ bude pro vás nejvhodnější. Jaký je v nich rozdíl?

Sekční vrata

Sekční vrata zajíždějí pod strop, což znamená především úsporu místa. Navíc jsou kvalitně izolovaná proti vnějším vlivům. K výhodám patří i to, že se snadno udržují a jsou nejlépe zabezpečená proti případnému vloupání.

Posuvná vrata

Už při instalaci tohoto typu garážových vrat je zapotřebí si uvědomit, že pod stropem garáže musí kvůli montáži kolejnic zůstat dostatek prostoru. Předností posuvné verze je především rychlé a dostatečně tiché otevírání. Po konstrukční stránce jsou vrata robustní a odolná.

Už jste četli?  Domácí kompostér: Od jeho založení až po to, jak správně kompostovat

Rolovací vrata

Rolovací vrata mají podobu lamel navíjených na hřídel. Navinuté lamely se ukládají do hliníkového boxu. Jejich montáž nevyžaduje náročné stavební úpravy. Hodí se i do garáže, která trpí na nedostatek místa. Lamely se však mohou odírat, což vede k opotřebování celého mechanismu.

Dvoukřídlá vrata

Dvoukřídlá garážová vrata dovolují v maximální možné míře využít prostor garáže. Otevírají se ven, proto jsou poměrně náročná na prostor a není možné je instalovat všude. Na druhou stranu jsou mimořádně tichá a prakticky nevyžadují žádnou složitou údržbu.

Ovládání vrat: Manuálně nebo na elektřinu

V případě, že máte v garáži zavedenou elektřinu, je nanejvýš vhodné si pořídit garážová vrata s elektrickým pohonem. Ten vám zajistí komfortní ovládání vrat na dálku.

Budete si potřebovat na nové vybavení vašeho domu půjčit? Zjistěte, na co si dát pozor při výběru hypotéky.