Hypotéka – půjčka na bydlení, o kterou žádá dnes prakticky každý druhý z nás. Podle posledních průzkumů poptávka po vlastním nebo investičním bydlení daleko převyšuje nabídku nemovitostí na trhu, ovšem v žádání o hypoteční úvěr se to nijak neprojevuje. Lidé chtějí být pojištění a vědět, že když se při prohlídce rozhodnou danou nemovitost koupit, mohou prakticky ihned zareagovat. Jestliže se však zatím nacházíte úplně na začátku a půjčku si teprve plánujete sjednat, prozradíme vám, na co si dát pozor při výběru hypotéky.

Na poskytovateli záleží

Nabídka hypotečních úvěrů nezná konce. Jedna banka vedle druhé se předhání v tom, kdo nabídne lepší podmínky a kdo nakonec vysněného žadatele o úvěr získá. Zatímco některé bankovní instituce sází na reklamy, jiné se chtějí prezentovat osobně, proto zasílají newslettery, e-maily, obvolávají potenciální klienty, kteří možná zrovna prahnou po krásném a útulném bydlení.

I když se samozřejmě mezi námi najdou ti, kteří “naletí” na marketingovou strategii, jiní si chtějí být stoprocentně jistí tím, že si berou půjčku od osvědčeného poskytovatele. A tak využívají srovnání hypoték na internetu a zjišťují, která banka je pro ně to pravé ořechové. Jiní třeba absolvují kurzy investování do nemovitostí, kde se řeší i hypotéky. Takové nabízí Realitní Shaker.

Srovnání hypoték je obecně skvělý pomocník, který ušetří spoustu času. Jedná se o seznam všech aktuálních nabídek, které se porovnávají a srovnávají se jejich základní parametry. Stejně tak může pomoct Lundea, hypoteční kalkulačka (také se jedná o online nástroj) nebo případně hypoteční poradce, který však už není bezplatnou možností.

Úroky a hodnota RPSN

Při výběru hypotečního úvěru je zapotřebí sledovat rovnou několik parametrů, a to konkrétně úroky i hodnotu RPSN. Bohužel většina lidí upíná svou pozornost na první zmíněné a když je hodnota příliš vysoko, raději od dané půjčky na bydlení dávají ruce pryč. Jenže rozhodující slovo by měla mít spíše druhá zmíněná hodnota RPSN, která určuje, kolik se skutečně přeplatí. Úrok je ryze úrok, ale RPSN je kombinace všeho – úroků i dalších poplatků s půjčkou spojených.

Už jste četli?  Nejlepší pokojové rostliny pro každý domov

Předtím, než podepíšete smlouvu si ji pořádně pročtěte. Podmínky mohou ukrývat opravdu vysoké poplatky a sankce (většinou jsou uvedeny pod čarou a jsou napsány zpravidla drobným písmem, aby byly snadno přehlédnutelné).

na-co-si-dat-pozor-pri-vyberu-hypoteky

Nepřečtení smlouvy je velmi riskantní

A když už jsme zmínili smlouvu, chvíli u ní zůstaneme. Před jejím podepsáním je klíčové si ji přečíst, a to nejen kvůli drobným zádrhelům v podobě poplatků a sankcí, které mohou být uvedeny pod čarou. Obecně je dobré vědět, do čeho jdete.

Ve smlouvě bývá uvedeno například to, jestli můžete prodat nebo pronajmout nemovitost bez souhlasu banky či nikoliv. Bohužel se stává to, že řada poskytovatelů hypotečních úvěrů to zakazuje. A stejně tak smlouva odhalí, jak budete hypotéku čerpat. I když se to na první pohled může zdát velmi jednoduché a i když se řada lidí může domnívat, že po podpisu smlouvy se peníze dostanou na účet a poté se jen klasicky splácí, nemusí to tak být. Některé bankovní instituce mají v oblibě peníze vyplácet postupně, což žadatel zrovna nepotřebuje.

Nemusí to být jen o úvěru

Jelikož se dnes banky snaží uspět v konkurenčním boji, chtějí si své klienty obmotat kolem prstu. Proto je jimi poskytovaný bankovní úvěr na bydlení často opředen různými podmínkami typu – nutnost si sjednat i osobní účet. V opačném případě je nabízená hypotéka najednou o dost dražší nebo o dost méně výhodná.

TIP: Přečtěte si článek Typy a druhy hypoték 

Samozřejmě ne všechny banky požadují i zřízení běžného účtu nebo jiného podobného finančního produktu, ale najde se mezi námi stále více těch, které tímto stylem využívají situace. Tak pozor na to.