Život bude vždy přinášet výzvy. Ačkoli se zdá, že z většiny z nich se lze snadno vzpamatovat, možná se najde pár takových, které budou o něco těžší. Ve chvílích, kdy se cítíte přetížení, unavení, nejistí nebo celkově zdrcení, byste měli oslovit psychoterapeuta.

O psychoterapii existuje častá mylná představa. Většina lidí si okamžitě myslí, že návštěva terapeuta znamená, že máte problém s duševním zdravím. Psychoterapie je sice užitečným nástrojem pro zvládání problémů s duševním zdravím, ale je také skvělým nástrojem, který vám může pomoci vyrovnat se se stresem a dalšími stresujícími emocemi.

Psychoterapie vám poskytne bezpečný prostor, kde můžete vyložit svou emocionální zátěž, ventilovat své zážitky a rozvíjet dovednosti, které vám pomohou zvládat výzvy, jimž můžete v životě čelit. Pojďme se podívat na 10 dobrých důvodů, proč navštívit psychologa.

Máte potíže s kontrolou svých emocí

Regulace emocí je schopnost ovládat svůj vlastní emoční stav. Je to proces, na který je většina z nás zvyklá. Je to pro nás téměř druhá přirozenost. Kdybyste si například omylem polili poznámky do hodiny šálkem kávy, za dobrého dne by vaší reakcí mohlo být dočasné podráždění, rozmrzelost a náznak smutku. Pokud se káva vylije na vás, můžete vykřiknout. Ale vaší okamžitou reakcí nemusí být pobíhání po knihovně a proklínání všech existujících kávových zrn. I když záleží na kontextu.

Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit náš afekt a způsobit poruchu regulace našich emocí.

Frustrující a zdrcující situace mohou způsobit dočasnou emoční dysregulaci. Pokud si však všimnete, že máte problémy s ovládáním svých emocí, možná byste měli zvážit, zda se neobrátit na psychoterapeuta. Přetrvávající emoční dysregulace je často předzvěstí deprese nebo jiných problémů s duševním zdravím. Emoční dysregulace se však nemusí vždy projevovat jako přílišný výbuch emocí. Může vypadat také jako potlačovaný upjatý úsměv a slzy mrkající do ztracena. Potlačování je také emoční dysregulace.

Je důležité obrátit se na dobrého psychoterapeuta, protože vám může poskytnout pro potkání se svými emocemi v bezpečném prostředí.

Nepodáváte efektivní výkon

Úroveň vašeho výkonu nemusí být vždy na 100 %. Vnější faktory, jako jsou pracovní podmínky, mohou vždy ovlivnit to, jak se rozhodnete pracovat. Pokles výkonnosti však může být známkou boje s duševním nebo emocionálním problémem.

Problémy s duševním zdravím mohou způsobit výpadky paměti, zhoršit vaši pozornost a způsobit pocit apatie, který může zabít vaši chuť do jakékoliv práce. Kromě toho může být pokles výkonnosti způsoben také stresem. Bez ohledu na příčinu je nejlepší vyhledat pomoc terapeuta, pokud zaznamenáte pokles výkonnosti.

proc-navstivit-psychologa

Zaznamenali jste změny ve spánku a chuti k jídlu

Je běžné, že dochází k výkyvům v jídle a spánku. Pokud si však všimnete výrazné změny v jídle a spánku, může to být znamení, že byste měli chvíli přemýšlet o tom, co může být příčinou těchto změn.

Obvykle v tom hraje roli stres. Bylo prokázáno, že chronický stres může zcela jistě způsobit změny spánku a chuti k jídlu. Podobné změny však vykazují i osoby s duševním problémem. Bez ohledu na příčinu je vždy dobré požádat o pomoc psychologa.

Vaše vztahy se potýkají s problémy

Naše duševní zdraví ovlivňuje všechny aspekty našeho života, zejména naše vztahy. Pokud si všimnete, že jste se od svých vztahů odtáhli nebo se vyhýbáte příležitostem k navázání nových vztahů, možná byste měli zjistit proč.

Častou příčinou je vnitřní emocionální nebo duševní boj. Rogersovská psychoterapie vám naštěstí může pomoci zjistit základní příčiny vašich problémových vztahů a poskytnout vám dovednosti, jak své vztahy zlepšit.

Už jste četli?  Jak dlouho vydrží člověk bez jídla?

Zažili jste trauma

Terapie je skvělým zdrojem pro ty, kteří zažili trauma. I několik let po traumatu může tato událost zanechat jizvy, které mohou bránit vaší budoucnosti nebo ji ovlivnit. Proto je skvělý nápad vybalit a vyrovnat se s těmito nevyřešenými emocemi na bezpečném místě, kde vás nikdo nebude odsuzovat. Terapeut vám navíc může poskytnout vhled,k terý vám pomůže trauma přehodnotit a překonat.

Už vás nebaví vaše oblíbené činnosti

Je normální, že z některých koníčků a vášní vyrostete. S přibývajícím věkem se naše zájmy mění. Náhlý nezájem o dosavadní koníčky a aktivity však může svědčit o něčem víc než jen o zralosti.

Nedostatek radosti z věcí, které vás kdysi bavily, někdy vypovídá o pocitu prázdnoty nebo apatie. Značí to, že se cítíte trochu prázdní a odpojení od života. Tento pocit je běžný pro ty, kteří prodělali nebo prodělávají depresi, zanedbávání, zármutek nebo zneužívání.

I když se možná nepovažujete za člověka, který trpí duševním problémem, je dobré vyhledat terapeuta a požádat ho o pomoc. Může vám pomoci zjistit, co je příčinou rozčarování, jak se zbavit negativní samomluvy a znovu se naučit radosti.

Truchlíte

Truchlení je neuvěřitelně složitá emoce. Ačkoli mnoho lidí tvrdí, že má svá stádia, já věřím, že smutek přichází a odchází. Je to jako na vlakovém nádraží. Vlak přijíždí a vy někdy vystoupíte na nádraží a jindy ho zahlédnete, když projíždíte kolem.

Smutek se rodí ze ztráty – ztráty milované osoby, ztráty zaměstnání nebo ztráty příležitosti. Toto období truchlení může být dlouhý a bolestivý proces, ale nemusíte jím procházet sami. Psychoterapie nebo poradenství psychologa vám mohou poskytnout bezpečný prostor plný soucitu, který vám pomůže zpracovat zármutek.

truchleni-psycholog

Vaše fyzické zdraví dostalo zásah

V současné době je všeobecně známo, že mysl a tělo jsou vzájemně propojeny. Cokoli se děje v mysli, se často projevuje v těle a naopak.

Změna fyzického zdraví může někdy poukazovat na duševní problém. Studie spojují chronickou bolest s problémy duševního zdraví, jako jsou deprese a úzkost.

Co se však stane, když se zhorší vaše fyzické zdraví? To samé. Tělesné potíže mohou způsobovat trápení, úzkost a v některých případech i depresi. Spojení mezi vaší myslí a tělem je tak silné, že si mnozí vědci nejsou jisti, co ovlivňuje co dříve.

Bez ohledu na to je dobré obrátit se na psychoterapeuta a požádat ho o pomoc.

Pracujete na sebezdokonalování, ale cítíte se přetížení

Terapie není vždy o tom, že něco napravíte. Může být také o růstu.

Pokud jste se rozhodli jít cestou sebezdokonalování, víte, jak zdrcující to zpočátku může být. Na toto téma existuje nespočet knih a seminářů, ale nejlepším zdrojem je terapie. Terapeut je téměř jako knihovník v tom smyslu, že vás může nasměrovat na správné zdroje pro konkrétní téma, ve kterém se chcete zlepšit, a zároveň vám poskytne další informace. Jsou lépe vybaveni k tomu, aby vám pomohli pochopit, na jaké oblasti byste se měli zaměřit při zlepšování, a poskytnou vám nástroje k dosažení vašich cílů v oblasti sebezdokonalování.

Ignorujte stigma a mylné představy o terapii. Psychoterapie je užitečný nástroj, který vám poskytuje prostor k uzdravení, učení a růstu. Pokud hledáte psychoterapeuta, můžete se poohlédnout po mnoha privátních psychologických praxích. Pokud máte problémy zdravotního charakteru, existuje dokonce možnost využití služeb psychologa, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou.

Doufám, že tyto informace byly užitečné a že jste se cítili povzbuzeni požádat o pomoc, pokud ji potřebujete. Dejte nám vědět v komentářích níže, zda vás toto téma motivovalo k vyhledání pomoci nebo proč jste se rozhodli navštívit psychoterapeuta.

Nevěříte si? Přečtěte si 4 způsoby, jak zvýšit sebevědomí