Nepatříte zrovna mezi průbojné lidi, kteří jdou do všeho po hlavě, ale i tak byste chtěli dát najevo, že všechno zvládnete? Rádi byste našli nějaké rady, jak si zvýšit sebevědomí, jak se více věnovat sám sobě a přinést tím do svého života úspěch? Musíte si věřit. Řekne se to opravdu jednoduše, ale jak to udělat? Důležité je, abyste věřili ve vlastní schopnosti, protože to je základ úspěchu – ať už pracovního, nebo toho v osobním životě.

Je zdravé o sobě někdy trochu pochybovat, protože příliš vysoké sebevědomí může naopak škodit a přecházet až v aroganci, která na okolí rozhodně nepůsobí dobře. Ovšem častěji potřebujeme své okolí přesvědčit o nějakém našem nápadu či o výsledku naší práce, a pokud sami dáme najevo jen strach a pochybnosti, pak ani ostatní nenajdou důvod v nás věřit.

Pro změnu to bude chtít trochu trénink, ale věřte, že to bude stát za to! První dobré rozhodnutí je zamyslet se důkladně nad sebou samým. Pokud totiž tvrdě pracujete, snažíte se dělat vše tak, abyste odvedli nejlepší výsledky, musí to přinést ovoce. Posuďte své schopnosti opravdu objektivně, a pokud najdete nějaké slabiny, zaměřte se na ně a zapracujte na sobě.

Říkejte ne!

Máte problém někoho odmítnout a na všechny žádosti říkáte ano? Pak je i toto známka nižšího sebevědomí, a pokud to dokážete změnit, budete o krůček blíž k vašemu cíli. Pokud se totiž nenaučíte odmítat úkoly a laskavosti, můžete ohrozit sami sebe. Syndrom vyhoření na sebe v práci nenechá dlouho čekat, pokud se přepínáte a necháte na sebe padat příliš povinností. Soustřeďte se sami na sebe, na své povinnosti a nebojte se odsunout nepodstatné věci před těmi důležitými. Toto pravidlo platí samozřejmě i v soukromém životě. Nikdy nemůžete řešit všechny problémy svého okolí, někdy je nutné říct rázné ne!

rikat-ne-jak-na-to-zvyseni-sebevedomi

Dělejte malé krůčky

Jak ale pracovat na vlastním sebevědomí, když je cíl stále v nedohlednu? Je vhodné se radovat i z menších úspěchů, protože tak se udržíte v kondici a bude fungovat trvalá motivace. Za každou malou splněnou výzvu byste se měli nějak odměnit, protože si to zasloužíte. Nebojte se sepsat si své malé úspěchy na papír či do deníku, uvidíte, že třeba za měsíc či dva jich bude dost a dají dohromady velké věci, které vám ukážou, že jste opravdu schopní. Pokud nevíte jak na to, určitě je vhodné si sepsat i dlouhodobější cíle.

Už jste četli?  Respirátory: Jak na jejich správné nošení

Sepište plán

V horizontu měsíců, let si umíme často klást cíle lépe než v rámci týdnů. Zkuste tedy udělat plán na půl rok, kdy si stanovíte například dodělání řidičského průkazu, začít chodit do jazykového kurzu atp. Pak trochu delší časový úsek, například dvou let – kdy se budete chtít na základní úrovni domluvit jazykem, který se začnete učit, nebo například zařídit stěhování do většího bytu. Pak můžete udělat ještě dlouhodobější plány, například v horizontu deseti let. Nebojte se formulovat body opravdu konkrétně podle toho, čeho chcete dosáhnout – lépe se pak budou plnit.

plan-sebevedomi-zvyseni

Zkuste trochu změnit vizáž nebo šatník

Sebevědomí netkví pouze ve schopnostech a zkušenostech, ale také ve vzhledu člověka. Možná se to na první pohled nemusí zdát, ale pokud budete pracovat na svém vzhledu, i to je způsob, jak si zvýšit sebevědomí. Dámy si mohou zajít ke kadeřnici a do kosmetického salonu, udělat si hezký den, potěšit se, a ještě tím začít pracovat samy na sobě. Také opálená pokožka zlepšuje celkovou vizáž a tím zvedá sebevědomí. Snědá kůže má zeštíhlující efekt a působí sexy. Abyste se tak cítila po celý rok, sáhněte po umělém opálení.

Pro pány to nemusí být jen klasický holič, ale například barbershop, kde umí nevídané proměny. Pokračovat můžete oblečením. Někdy stačí projít skříň a objevit i starší kousky, na které jste neměli odvahu nebo si zkrátka udělat radost nějakým novým kouskem a svůj šatník doplnit. Nebojte se zazářit, vybrat si něco formálnějšího, v čem zapůsobíte nejen na okolí, ale i sami na sebe. Důležité je ovšem pohodlí, na které byste neměli zapomínat. Pustit se můžete i do cvičení, třeba doma, které prokazatelně pomáhá, aby se člověk cítil lépe, a to díky endorfinům. Jejich pravidelný přísun zajistí lepší trvalý pocit.

Udělejte první krok k lepšímu pracovnímu i osobnímu životu, určitě během pár týdnů uvidíte drobné pokroky a motivace pak bude ještě větší.