Jste kreativní a baví vás šít? Chete si pořídit nový stroj, ale zatím se nevyznáte v tom, který by byl pro vás vhodná volba? Pak jste tu správně. V článku zjistíte, k čemu jsou jednotlivé typy strojů určené. Pojďme na to.  

Typy šicích strojů

Šicí stroje seženete v několika podobách. Pro výběr je důležité položit si otázku, jak často budete stroj používat. Když to bude spíše občas, vystačíte si s mechanických strojem, pro častější šití pak bude pohodlnější vlastnit šicí stroj elektrický.

  • Mechanický šicí stroj – ovládáte jej pomocí koleček, posuvných jezdců a knoflíků. Jak název napovídá, vše je potřeba nastavit ručně.
  • Elektrický šicí stroj – pomocí displeje si nastavíte steh, délku i šířku. Zvládají jak stehy běžné, tak i ozdobné.

Šicí stroj zvládne sešívat vrstvy látky, neumí je však ořezat a mnohdy má problémy se začištěním okraje, jedná-li se o hodně pružné látky. V takovém případě je lepší volit overlock.

sici-stroj-overlock-coverlock

Overlock

Overlocky dobře poslouží především k začišťování většího množství vrstev látky nebo s ním zvládnete zarolovat hedvábí. Overlock zvládne najednou sešití, obnitkování i oříznutí látky po jejím okraji. Chcete-li používat tuhle funkci, vsaďte místo klasického šicího stroje na overlock. Na trhu je možné sehnat i kombinovaný stroj, který pojí funkce overlocku i coverlocku.

Coverlock

Coverlocky se liší tím, že neobsahují chapač, který je nahrazený kličkařem. Ten zajišťuje možnost docílení pružného stehu. Využijete jej především při tvorbě výrobků z úpletu nebo pleteniny. Hodit se vám bude i pro řetízkové stehy, na obšívání linek i pro obrysy, ale i na vyplňování prostoru mnohých motivů.

Vyšívací stroje

Vyšívací stroje vám poslouží k aplikaci výšivek i monogramů. Stroje jsou obvykle vybavené funkcí automatického odstřihu nitě, automatickým navlékačem nitě a mají LCD displej, díky kterému snadno nastavíte, co potřebujete.

Už jste četli?  3 elektronické vychytávky roku 2023