Kůže je naším vůbec největším orgánem. To bohužel také znamená, že se v souvislosti s ní může objevit mnoho estetických a zdravotních problémů, které jen těžko schováte. Co to dělá s naší psychikou?

První problémy se objeví v období puberty

S kožními problémy se většina lidí setká s nástupem puberty. Jde o období, kdy se v obličeji začnou objevovat pupínky – začne vás trápit akné. Pro mladé chlapce a dívky je puberta sama o sobě náročná a v těle se děje tolik změn, že pupínky v obličeji jsou mnohdy problémem marginálním. Jistou „výhodou“ také je, že podobné problémy má většina vrstevníků a jde tedy o cosi „normálního“.

Psychicky tak akné trápí zejména ty jedince, kteří mají projevy skutečně extrémní. Pak mohou tito chlapci a dívky trpět sníženým sebevědomím a jde o překážku v touze navazovat první vztahy. Řešením bývá kvalitní kosmetika, v případě dívek lze po 15. roce věku uvažovat o nasazení hormonální antikoncepce, která může kožní problémy tohoto rázu pomoci potlačit.

O pár let později se objeví první vrásky

Po dvacátých narozeninách se mohou objevovat první drobné vrásky. Zejména pro dívky může jít o nepříjemné zjištění, které může přivodit první deprese z projevů stárnutí. Obvykle platí, že vrásky na svém vlastním obličeji hodnotíme mnohem sebekritičtěji než naše okolí. Okolí může naopak vrásky považovat za znak vyspělosti a moudrosti, či dokonce důvěryhodnosti. Vrásky mohou obličeji dodat charakter.

Nechceme tím samozřejmě říct, že by se s vráskami nemělo bojovat. Různé krémy proti stárnutí, omezení stresu, kouření, alkoholu apod., to vše jsou žádoucí kroky, které lze jedině doporučit. Zda ale dává smysl hnát se kolem třicítky na vyhlazování, už necháme na zvážení každého jednotlivce. Je tedy spíše nutné přijmout tvorbu vrásek jako přirozenou součást života a podobným „zbytečným“ depresím se tak s úsměvem vyhnout.

Už jste četli?  Venušiny kuličky: Zpevní svaly pánevního dna a potěší

Metličkové žilky a křečové žíly

S přibývajícími léty se mohou nejen v obličeji objevovat tzv. metličkové žilky, na dolních končetinách se pak mohou objevovat problematické křečové žíly. Chronická žilní nedostatečnost je stavem, kdy se už nebavíme jen o estetickém problému, ale o zdravotních obtížích, které mohou mít bolestivé projevy a mohou snižovat kvalitu života. Kromě fyzické bolesti se tak dostaví i psychická újma, najednou nemůžete být tak aktivní jako dříve, je nutné omezit některé sporty, nebo dokonce změnit zaměstnání. Jde o další rizikové období života, kdy se mohou objevit hluboké deprese, ze kterých není jednoduché najít cestu ven.

Pihy, vyrážky, pigmentové skvrny a rakovina kůže

Již v dětství se na kůži objevují první pihy, čas od času se nevyhnete vyrážce, někteří jedinci začnou trpět na tvořící se pigmentové skvrny. To vše jsou relativně běžné kožní obtíže. Může se ale objevit strach z rakoviny kůže. Někteří jedinci mají až panickou hrůzu z toho, že je tato nemoc potká. Řešení je přitom poměrně jednoduché – rakovině kůže lze efektivně předcházet pravidelnými kontrolami znamének u kožního lékaře.