Žijeme v době technologií, kdy se každý z nás, ať už doma, či v práci, denně setkává s počítačem. Někteří volí přenosnější verzi v podobě notebooku, jiní raději sázejí na spolehlivější výkon stolního PC. Co dalšího může klasický počítač oproti laptopu nabídnout?

Všechno má své pro a proti

Pracujete v kanceláři, jste profesionální hráč nebo jako student přemýšlíte o „sešitu“, do kterého zapíšete všechno, aniž byste museli mít strach z nedostatku místa? Zatímco notebook má bezpochyby spoustu výhod, ani stolní počítač není v dnešní době zcela mimo hru. Byť zabírá prostor a potřebuje dovybavit klávesnicí a dalším příslušenstvím, stále je o co stát a v řadě povolání je díky svému výkonu nepostradatelným pomocníkem.

Plně se přizpůsobí vašim potřebám

 • Výkon
  Jak již bylo zmíněno, stolní počítače jsou zpravidla výkonnější než menší laptopy. Je to dáno mimo jiné i velikostí a dostupným hardwarem, do počítačové skříně se ho vejde daleko víc a jeden komponent může podpořit lepší fungování druhého.
 • Modifikovatelnost
  Pokud některý z komponentů přestane pracovat tak, jak má, nebo je už příliš zastaralý, dá se jednoduše vyměnit za nový. U notebooku je taková výměna mnohem náročnější a je těžší určit, jak velkou zátěž celé zařízení unese. Stolní počítač si navíc můžete sestavit úplně sami přesně podle svých požadavků – stačí pořídit správné komponenty, které už jen zasadíte do počítačové skříně.
 • Konektivita
  Oproti notebooku má desktop i díky své velikosti zpravidla více portů k připojení dalších zařízení, což v mnoha případech značně usnadní práci. U povolání, jako je filmařina, práce v IT či profesionální gaming, je však důležité myslet i na výběr samotného zařízení, například grafikům by jen těžko vyhovoval obyčejný domácí počítač za pár tisíc.
 • Výdrž
  Výdrž je další předností stolního počítače, byť za ni člověk trochu zaplatí. Díky neustálému zapojení do sítě se nemusíte bát, že by se zařízení vybilo. Zároveň se ale stává energeticky náročnější položkou, než jakou je klasický laptop. Co se týče výdrže jednotlivých komponentů, jsme opět u modifikovatelnosti. Jakmile se některá ze součástek poškodí, je jednoduché ji opravit či vyměnit.
Už jste četli?  Jak zapojit LED pásek 

Kvalita už něco stojí

I když platí, že stolní počítače jsou obecně dražší než notebooky, ne vždy je tomu tak. Pokud potřebujete profesionální zařízení, na jehož výkon a výdrž se můžete spolehnout i mimo kancelář, připlatíte si i za laptop. Naopak jednoduché kancelářské úkoly splníte i na těch nejobyčejnějších a nejlevnějších stolních počítačích.