Rostoucí ceny energií si vybírají svou daň nejen v domácnostech, ale především ve firmách. Už teď menší podniky zavírají, protože na provoz zkrátka nemají. Naštěstí existuje pár možností, jak dopad zvyšujících se cen minimalizovat. Co můžete udělat i vy proto, abyste ve firmě ušetřili a nemuseli přistupovat k radikálnějším krokům?

Jak ve firmě minimalizovat náklady za energie?

Faktorů, které mohou za zdražování energií, je poměrně hodně. Od snížení ruských dodávek až po vyčerpané zásoby po chladnějších zimách posledních let. Okolností, které nepřejí podnikání je v poslední době čím dál tím více, ale naštěstí každá situace má řešení, které může od nečekaných nákladů ulehčit.

V tísnivé finanční situaci vám pomůže například Cashbot, díky kterému si můžete nechat například proplatit faktury s delší dobou splatnosti nebo naopak splatnost faktur, které se vám nehodí, odložit. To může pomoci právě i u účtů na energie, stejně jako železná rezerva, kterou si můžete zdarma aktivovat a čerpat v případě potřeby.

Půjčka či forma faktoringu, který nabízí Cashbot, však nejsou jediným řešením, jak se vypořádat s cenou energií. Co můžete zkusit dále?

Využijte nabídek dodavatelů, státu i EU

Zvlášť v dnešní situaci se vyplatí spolehnout na různé dotace a podobné možnosti, které nabízí nejen stát a EU, ale také sami dodavatelé energií. Podívejte se na možnosti, jako je například pořízení úspornějších zařízení s proplacením části ceny od dodavatele energií.

Zjistěte také, jestli se vaší společnosti netýkají možnosti, které nabízí stát. To můžete zjistit například přímo na úřadech. EU pak nabízí dotace například na zateplení budov. Prozkoumejte veškeré své možnosti a nebojte se výhodných nabídek využít. Přestože často vyžadují počáteční časovou a leckdy i finanční investici, z dlouhodobého hlediska na nich můžete výrazně ušetřit.

Už jste četli?  Magnetickou tabuli si vyrobíte i sami

Zjistěte možnosti konkurenčních dodavatelů energií a plaťte vyšší zálohy

Zdá se vám cena u vašeho dodavatele až příliš vysoká? Nebojte se poohlédnout po konkurenci, která může mít i výrazně výhodnější nabídku. Ještě předtím však můžete oslovit i svého stávajícího dodavatele a dohodnout se na výhodnějších podmínkách.

Popřemýšlejte také o tom, jestli se vám nevyplatí platit o něco vyšší zálohy, než dodavatel nastavil. Můžete se tak vyhnout vysokým nedoplatkům při vyúčtování skutečné spotřeby.

Šetřete energiemi v rámci firmy

Ušetřit můžete i tím, že ve firmě nastavíte pravidla pro šetření energií. Mají zaměstnanci ve zvyku nechávat zbytečně zapnuté počítače přes noc?

Svítí se vám v kancelářích i když jsou prázdné a firemním autem jezdíte i pár metrů na nákup? To jsou všechno faktory, na kterých můžete významně uspořit.

Samozřejmostí by měly být také úsporné žárovky a další minimalistické změny s vysokým dopadem.