Touha po čisté a zdravé pleti je snem téměř každého z nás. Mnohdy se však jako překážka objevuje akné, s nímž se potýká velký počet lidí. Jak se tedy úspěšně zbavit akné, jak ho efektivně léčit a jak pochopit jeho různé podoby? Právě na tyto otázky vám poskytneme odpovědi v článku. Věříme, že po jeho přečtení budete o krok blíže k dosažení vaší vysněné pleti.

Nepřítel krásné pleti

Akné je jednou z nejrozšířenějších kožních chorob na světě. Přestože se jedná o poměrně dobře známý problém, pojďme si připomenout, co to tedy to akné vlastně je a jaké má podoby? Akné je chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů, které mohou být způsobeny hormonálními změnami, genetikou nebo určitým druhem stravy.  Akné má různé podoby a formy, které se rozlišují podle kožních projevů a výskytu. Velkým problémem dnešní doby je právě podkožní akné, které se neprojevuje hnisavými červenými pupínky, či hnisavými puchýřky, nýbrž hluboko uloženými, červenofialovými zánětlivými uzly, které se nedají vymáčknout a potřebují většinou odborné ošetření. 

Jak zatočit s podkožním akné

Pokud se potýkáte s podkožním akné, jistě vás bude zajímat, jak se akné zbavit tou nejefektivnější a nejšetrnější formou. Na internetu naleznete mnoho rad a tipů, které vám v tom mohou pomoci. Zásadní je pravidelná a správná péče o pleť, která zahrnuje nejen čistění, ale i hydrataci a ochranu před sluncem.

Dalšími kroky mohou být například změna stravovacích návyků. Strava je velmi důležitým faktorem pro stav a vzhled vaší pleti. Přílišná konzumace alkoholu, cukru, ale také strava, která má velký obsah bílkovin může způsobovat toto akné. Pro omezení jeho tvorby je taktéž důležitý dostatečný pohyb, díky kterému se lépe prokrvuje pokožka a tím je dosaženo efektivnějšího pročištění celého organizmu. Dalším a neméně důležitým faktorem pro boj s akné je kvalitní a pravidelný spánek a omezení stresu.

Už jste četli?  Jak vytvořit i z bytu na sídlišti oázu klidu?
Žena ošetřující si pleť, ilustrační obrázek

V rukou profesionálů

Pokud jste se dostali do situace, kdy domácí péče a ošetření již nestačí, je načase obrátit se na odborníka, tedy dermatologa, který vám může nabídnout různé metody, které vám pomohou v péči a odstranění podkožního akné. Takovéto metody mohou zahrnovat například:

  • Diagnostika dermatologické péče: Dermatolog je schopen pomocí různých testů diagnostikovat, jaký je původce vzniku podkožního akné a na základě toho nastavit odpovídající léčbu, která může zahrnovat topické krémy, antibiotika nebo retinoidy.
  • Kosmetické ošetření pleti: K odstranění podkožního akné mohou být účinné i některé kosmetické procedury. Mezi ně patří například chemický peeling, mikrodermabraze nebo terapie laserem.
  • Světelná terapie: Při této terapii je používáno modré nebo červené světlo, které zabíjí bakterie a bojuje proti zánětu pod kůži. 

Ať už se vydáte cestou domácí péče, nebo odborného ošetření, věříme, že trpělivostí a pravidelnou a kvalitní péči dosáhnete své vysněné, krásné a zářivé pleti a pokožky, kterou si zasloužíte.