Upcyklace neboli upcykling je zajímavý současný trend. V čem spočívá a proč má celou řadu výhod?

Více o produktech na e-shopu: https://bit.ly/APOTHECA-MUNDI 

Co je upcycling a v čem se liší od recyklace

Upcycling je prakticky opětovné využití něčeho, co už svou původní funkci ztratilo. Odpadový materiál nebo nepotřebný produkt jednoduše mnohdy nemusíme vyhodit.

Na rozdíl od recyklace však nedochází k vytváření nového materiálu, který by byl navrácen do totožného systému, a tedy dál podporoval ryze konzumní pojetí. Upcykling naopak vyžaduje vyšší užitnou hodnotu, než jakou materiál měl původně. Je tedy podmínkou, že se neničí původní materiál.

Upcyklace je opakem downcyclingu. Prakticky tak můžeme ji označit i jako jakousi vyšší formu recyklace. Patří sem třeba svého času velmi módní nábytek z lahví nebo vytváření elegantních váz ze skleněných lahví. Tento směr lze úspěšně aplikovat i v módě.

Upcykling tedy rozhodně nemá být jakousi „nouzovou“ variantou nebo provizorním řešením, na kterém je na první pohled vidět, že se jedná o neplnohodnotnou volbu. Naopak je cílem upcyklingu vytvářet předměty, které si dovolí být nejen funkční, ale i zajímavé esteticky.

Jaké má upcycling výhody

Upcycling kráčí ruku v ruce s udržitelností. Má především pozitivní dopad na životní prostředí, které není zatíženo nutností zpracování odpadů. Odpady představují vážný globální problém, zamořují půdu, znečišťují vodu, ale unikají také do ovzduší.

Konkrétně v Česku až 90 % odpadů končí na skládkách. To ale naráží na problém s vhodnou lokalitou, kde by pro skládku bylo místo. Navíc pochopitelně uskladnění odpadu nesnadno proráží odpor obyvatel dané oblasti.

Upcyklace souvisí s moderního uměním a pro řadu lidí se upcykling již stává novým životním stylem a svébytnou filosofií. Upcyklace navíc souvisí s minimalistickým smýšlením a potřebou neobklopovat se nadměrným množstvím věcí. Těmi se mnozí lidé cítí zahlceni, což má negativní vliv i na jejich psychiku.

Už jste četli?  3 důvody, proč se začít učit arabsky či persky

K myšlence nekupovat si další a další věci, ale naopak vdechnout život těm, které již mám k dispozici, tak byl jen krok. Snad každý z nás už si navíc zažil i situaci, kdy se daná věc k původnímu účelu dávno nehodila, přesto jsme se jí nechtěli vzdát, protože pro nás například měla citovou hodnotu. Upcyklace proto představuje elegantní řešení, jak s věcmi zacházet citlivěji.

Takovéto zodpovědné chování má pak navíc vliv i na ekonomickou stránku. Pokud si zvykneme, že věci po použití rovnou nevyhodíme, ale ještě dále použijeme, pochopitelně to bude mít dopad i na naši finanční situaci, kdy výrazně ušetříme.

maca-negra-apotheca-mundi

Jak upcyklujeme my v Apotheca Mundi

Na práškovou formu našich výrobků nepoužíváme plastové dózy, ale kvalitní skleněné nádoby, které mají pouze plastové víčko. To je navíc plně recyklovatelné, po spotřebování se tak sklenička dá opět využít například na tvorbu svíček.

Stejně přistupujeme ke kapslím. I v tomto případě se spoléháme na skleněné lahvičky, které jsou opatřené pouze recyklovatelným plastovým víčkem. Do skleněných dóz lze po spotřebování původního obsahu uskladnit prakticky cokoli, například čaj. Zároveň můžete dózy i vystavit, sklo už na pohled zkrátka působí mnohem ušlechtileji než plast.

Podobně jsme přistoupili i k informačním etiketám, jimiž naše výrobky opatřujeme. Na prášcích se nachází kraftová papírová etiketa. Ta je vysoce kvalitní a je vyrobena je z recyklovaného papíru se strukturovaným povrchem.

Dbáme i na to, jakou formou vám naše zboží posíláme. Úspěšně jsme eliminovali tradiční bublinkové folie nebo běžnou polystyrenovou výplň do balíků. Zboží od nás odchází zabalené do dřevité vlny, která je zcela ekologická.

Všechny naše přepravní obaly jsou dále vyrobeny výhradně z recyklovaného papíru. Nepoužíváme ani standardní lepící pásku, pouze její recyklovanou obdobu.