Bolest v krku dokáže ošklivě potrápit nejen děti, ale také dospělé. Bolest v krku doprovází některá onemocnění, jako jsou například angína, laryngitida, kvasinková infekce, nebo třeba mononukleóza a dokáže nám způsobit nepříjemnosti nejen při pití a jídle. Tyto zdravotní komplikace mohou pramenit z několika různých nemocí, infekcí a problémů. Existuje mnoho přípravků a rad, které mají s bolestí v krku zatočit. Jak se v tom má ale člověk vyznat? Co je nejlepší na bolest v krku? 

Jak se zbavit bolesti v krku 

Každý z nás by chtěl asi vědět, jak se přes noc zbavit bolesti v krku. To bohužel není úplně jednoduché, ale máme pro vás mnoho rad, jak s bolestí v krku zatočit a získat tak vytouženou úlevu velmi brzo. Nejdůležitější je začít s léčbou co nejdříve. 

Babské rady na bolest v krku

Babské rady jsou velmi oblíbená a účinná pomoc, pokud je nasadíte hned v začátku nemoci a bolesti v krku. Výborně pomáhá například česnek, nebo cibule. Rad je ale mnohem více. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější a nejúspěšnější. 

Kloktání

Kloktání přináší poměrně rychlou a příjemnou úlevu při bolestech v krku. A čím je dobré si pořádně vykloktat? Skvěle působí odvar ze šalvěje, anebo solný roztok (půl lžičky soli ve sklenici vlažné vody). Kloktat můžete v průběhu dne zhruba každé dvě až tři hodiny. 

Čaj 

Bolest v krku skvěle utlumuje nepříliš horký černý čaj s medem. Popíjet ho můžete libovolně v průběhu dne. Kromě čajů pijte také dostatek vody, protože zvýšený příjem tekutin je při bolesti v krku velmi důležitý. 

Priessnitzův zábal

Snad každé dítě ho nesnášelo, ale je opravdu účinný. Větší kus látky (například plena nebo utěrka) namočíme ve studené vodě, vyždímáme, přiložíme na krk. Na mokrou látku dáme igelitový sáček, a nakonec obvážeme suchým šátkem. Zábal necháváme působit zhruba 2 hodiny. 

Už jste četli?  Jak se zbavit kočky na zahradě: Odpuzovače a babské rady

Volně dostupné přípravky v lékárně 

V každé dobré lékárně vám zajisté poradí, jaký sprej na bolest v krku je nejvhodnější na vaše příznaky. Kromě sprejů skvěle pomáhají také nejrůznější sirupy, tabletky nebo kapky. Popište lékárníkovi všechny své příznaky a bolest v krku a nechejte si poradit. Většina přípravků vám přinese rychlou úlevu. 

Léky na předpis 

Pokud vaše potíže přetrvávají, cítíte se slabí nebo máte horečku, zajisté bude rozumné navštívit včas lékaře. Ten přesně diagnostikuje váš zdravotní problém a předepíše vhodné léky, antibiotika nebo antibiotický sprej do krku.  

Doplňky 

Skvělou volbou jsou také doplňky k léčbě. Výborné jsou nejrůznější vitaminové doplňky a tabletky, které obsahují nejrůznější bylinky

Co je nejlepší na bolest v krku

Prostředků, přípravků a rad je opravdu velké množství. Jak se v tom ale vyznat? Co pomáhá na bolest v krku opravdu nejvíce? Důležité v první řadě je zjistit příčinu, proč vás v krku bolí. Trápí vás bolest v krku při polykání bez teploty? Nebo se naopak k bolesti v krku přidala také vysoká horečka? Nejlepší je samozřejmě navštívit lékaře, který vám přesně řekne, co vás trápí. Pokud ale chcete první vyzkoušet léčbu vlastní silou, nebo je právě večer či víkend, vyzkoušejte některou z babských rad.

Skvěle můžete kombinovat například kloktání a zábal. Jakmile to bude možné, navštivte lékárnu a vyzkoušejte sprej na bolest v krku. Pokud vám ani toto úlevu nepřináší, doktorovi se nevyhnete.

Velmi důležitá při bolesti v krku je také hygiena. Pravidelně větrejte, ať máte čerstvý vzduch a vypustíte „bacily“ pryč. Důležitá je také pravidelná hygiena dutiny ústní. Věnujte zvýšenou pozornost nejen čištění zubů, ale také čištění jazyka. Skvělým pomocníkem vám bude také ústní voda. Naprosto nezbytné režimové opatření je také dostatečný odpočinek a zvýšený příjem tekutin

Nezapomínejte na fakt, že ne vše zvládnete vyléčit sami bez pomoci doktora. Pokud vaše komplikace a bolesti neustupují, navštivte svého lékaře a dodržujte jeho pokyny. 

Trápí vás kromě bolesti v krku i nachlazení? Přečtete si, jak s nachlazením zatočit.