Důvodů, proč v domech a bytech dochází k výkyvům vlhkosti, existuje celá řada. Patří sem například nedostatečné větrání, nevhodný typ topení či zvlhčování vzduchu. Vlhkost je také běžným problémem ve starších budovách, které nebyly postaveny s ohledem na izolaci a další faktory ovlivňující vlhkost. Máte problémy s vlhkostí? Pokud ano, čtěte dále. Tady najdete babské rady na vlhkost a triky, jak pohlcovat vlhkost a zabránit tak plísni.

Co podporuje vlhkost a vznik plísně

Vznik plísně podporuje žehlení s napařováním, sušení prádla v bytě a pára v koupelně. Proto byste se těmto činnostem měli vyhnout, nebo je alespoň omezit, kde to jde. Sprchové boxy se střechou zajistí vyšší kondenzaci vodní páry uvnitř sprchy. Co se týče sušení prádla – když to jde, raději ho dejte ven.

Pokud máte plíseň v kuchyni, bude s největší pravděpodobností způsobená vařením či pečením. Ty to činnosti produkují hodně páry, která se potom usazuje na stěnách a následně vede ke vzniku plísní. Proto je důležité mít vždy zapnutou digestoř a provádět tyto činnosti s otevřenými okny. I po skončení dobře vyvětrejte.

Vaříte si často kávu nebo čaj? I varná konvice vyprodukuje spoustu vlhkosti. Postavte ji proto vedle sporáku, a pokaždé, když ji zapnete, pusťe i digestoř, která vyprodukovanou páru odsaje.

Pokud nenecháte žádnou mezeru mezi jednotlivými zdmi a samotným nábytkem, vzduch přestane proudit a začne se tím pádem srážet právě na těchto skrytých místech. Vlhkost, potažmo plíseň, je hned na světě. Proto se projďete po bytě a zapřemýšlejte, který nábytek můžete od zdí kousek odtáhnout. Určitě by to stálo za to u postele a sedací soupravy.

Babské rady na vlhkost

Větrejte pravidelně

První způsob a snad ten nejjednodušší zní: Pravidelné větrání. Když větráte, nejenže se do vašeho bytu dostane čerstvý vzduch, ale také se zbavíte vlhkosti.

Doporučujeme větrat alespoň dvakrát denně po dobu 15–20 minut. Když je venku velmi horko a sucho, mohou být tyto intervaly kratší. Pravidelné větrání je ale důležité nejen z důvodu odstranění vlhkosti, ale také proto, abyste se zbavili nečistot a bakterií.

TIP: Přečtěte si, jak na správné větrání.

jak-spravne-vetrat

Odvlhčovač vzduchu pomůže

Dalším způsobem, jak se zbavit vlhkých místností je pořídit si odvlhčovač. Odvlhčovač udělá spoustu práce za vás a navlhčený vzduch bude filtrovat prostřednictvím svého vnitřního filtru.

Už jste četli?  Vánoční stromek jako symbol nadcházejícího období

Odvlhčovače jsou k dostání v různých cenových relacích, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe odpovídá vašim potřebám a rozpočtu.

INFO: Zjistěte, jak vybrat odvlhčovač vzduchu, který vám pomůže problémy s vlhkostí a plísněmi vyřešit.

Co pohlcuje vlkost?

Když pomineme klasický odvlhčovač vzduchu, můžeme si připravit pár vychytávek svépomocí.

Už jste slyšeli o kočkolitu? Tento materiál se používá jako podestýlka pro domácí zvířata, kde slouží k pohlcování moči, protože dobře absorbuje vlhkost. Kočkolit je schopen absorbovat až 300 % své hmotnosti! Kočkolit tak stačí nasypat do pytlíčků a rozvěsit po bytě. Občas je pak vyměnit.

Přírodní pohlcovač vlhkosti

Zapojte do odvlhčování kamennou sůl. Použijte dvě nádoby, do větší spodní nádoby vložte horní menší nádobu a do té umístěte na dno propustnou látku. Na ni nasypte kamenou sůl. Dno horní nádoby by nemělo těsně sedět ve spodní nádobě, aby pohlcená voda ze soli měla kam odtékat. Proto horní nádobu ideálně něčím ještě podložte.

Už jste někdy slyšeli o triku s telefonem nebo hodinkami, když vám do nich vnikne voda a vy je vložíte do rýže? Ano, i ta je skvělým pohlcovačem vlhkosti. Nasypte ji do misek a rozmístěte po bytě. Misku s rýží můžete dozdobit ve stylu pot-pourri.

Pozor na plíseň!

Plíseň je houba, která se živí organickými látkami a obvykle se objevuje ve vlhkých prostorách. Pokud se ve vašem bytě objevila plíseň, tak je důležité ji co nejrychleji odstranit. Plísně mohou způsobovat alergie a astma. Jsou také velice nepříjemné na pohled. Jakmile se plíseň objeví, je potřeba ji odstranit.

jak-na-plisen

Jak se zbavit plísně?

Způsobů, jak se zbait plísně je hned několik. V drogerii seženete prostředky proti plísním, které jsou nejúčinější. Nejlépe fungují ty s chlórem, i když jejich odér je silný a při postřiku je dobré použít roušku a následně místnost dokonale vyvětrat.

Chcete-li použít přírodní přípravky na zbavení se plísně, fungovat by mohl recept založený na použití octa smíchaného s jedlou sodou v poměru 1:1. Potřete touto směsí postižené místo, po zaschnutí směsi místo vydrhněte, případně opakujte.

Mrkněte i na další babské rady.