Hodnota krevního tlaku se ideálně pohybuje v číslech 110/70–120/80. Krevní tlak v těhotenství dosahuje různých hodnot. V první polovině těhotenství tlak klesá, s nabývajícím bříškem stoupá nad hodnoty, které měla žena před otěhotněním. Vyšší krevní tlak 135/85 je tolerován.

Co je to krevní tlak?

V úvodu si vysvětlíme, co termín krevní tlak vyjadřuje. Když nám sestra v ordinaci přiloží tlakoměr a hlásí nám hodnotu 120/80, nedokážeme si přesně představit o co jde. Vyšší číslo 120 je tlak, který působí na naše cévy během systoly srdce, tedy v případě, kdy se srdce smrští a vypudí ze sebe krev do cév. Hodnota 80 je tlak, který působí na cévy během procesu, který se nazývá diastola a jde o tlak, který působí na cévy při ochabnutí srdce. To se během této doby plní další krví.

Jak vysokému krevnímu tlaku předcházet?

Při prevenci vysokého krevního tlaku se zaměřujeme především na prevenci obezity, hlídáme si jídelníček v přísunu solí, které v těle zadržují vodu a mohou podporovat vznik otoků, omezíme přísun tuků, které zvyšují cholesterol v krvi, omezíme a nejlépe úplně vyřadíme kouření ze svého životního stylu.

Pohybová aktivita

Pokud nemáte, zařaďte do svého denního rytmu pohybovou aktivitu. Pokud jste již těhotná, není vhodné začínat s náročnějšími sporty. Každé těhotenství je jiné , a proto možnost cvičení v těhotenství proberte se svým gynekologem, který vyloučí rizikové faktory, jenž by vás a plod mohly během cvičení ohrozit, jako např. sestouplá placenta.

Okolo 15.–16. týdne těhotenství, kdy se uklidní nevolnosti, pokud jste je měla, je vhodné začít například s gravid jógou, která uvolní a protáhne celé tělo, s plaváním, který má velmi podobný účinek, nebo můžete začít s alespoň 30minutovými procházkami v okolí svého bydliště.

Ve svém městě jistě narazíte na zařízení, které do svého programu zařazuje cvičení pro těhotné a které vám bude vyhovovat. Cvičení vám pomůže posílit především pánevní dno a nohy, které by k porodu měly být silné.

Krevní tlak v těhotenství

Více náchylné na vysoký krevní tlak tzv. hypertenzi v těhotenství jsou ženy, které hypertenzí trpěly již před otěhotněním. Nic však není pravidlem a s vysokým krevním tlakem mohou bojovat i ženy, které měly před otěhotněním tlak v normálu. Krevní tlak v těhotenství je velmi důležité sledovat, protože 10 % těhotných žen bojuje s hypertenzí. Proč je to tak důležité a co může způsobit?

Už jste četli?  Stříbro při léčení: Na co, kdy a v jaké formě se používá

Hlavním důvodem je riziko vzniku preeklampsie. Preeklampsie je stav, kdy se začne zvyšovat krevní tlak v cévách dělohy a ten je nebezpečný pro zdraví a život plodu i matky. Vznikem preeklampsie je ohroženo až 8 % těhotenství.

Když přijde těhotná žena na kontrolu ke gynekologovi, sestra ji požádá o moč ke kontrole. Ač se to nezdá, toto vyšetření má také souvislost s preeklampsií, kdy se zkontroluje hodnota bílkoviny v moči, která může působit negativně na ledviny. Dále se v souvislosti s tímto onemocněním sleduje výskyt otoků.

krevni-tlak-v-tehotenstvi

Vznikne-li u těhotné ženy preeklampsie, může se dále vyvinout v tzv. eklampsii, což je velmi závažný a život ohrožující stav. Eklampsie jsou rytmické křeče, které mohou vyústit až v bezvědomí ženy. Vzniká v posledních fázích těhotenství, během porodu a v šestinedělí. V této situaci je nutná hospitalizace v nemocnici, během které se bude ženě snižovat vysoký krevní tlak medikamenty.

Nutno podotknout, že při jakémkoliv závažném stavu matky je ohrožen plod nedostatečným přísunem kyslíku.

Dalším vážným důsledkem preeklampsie je abrupce placenty, což je stav, kdy dojde k jejímu předčasnému odloučení od stěny dělohy. Žena může začít krvácet, má bolesti v podbřišku a cítí stahy. Abrupce placenty má několik forem závažnosti a vždy je nutné ji řešit během hospitalizace.

Velmi závažným stavem, který vychází z preeklampsie je HELLP syndrom, který vzniká v třetím trimestru těhotenství a projevuje se vysokým krevním tlakem, otoky, bolestmi hlavy a bolestmi v pravém podžebří, kde jsou uložena játra. Žena má vysoké hodnoty jaterních testů a nízké hodnoty krevních destiček, které ovlivňují srážlivost krve a žena je ohrožena krvácením. Stav se vyvine velmi rychle.  

Rizikové faktory vzniku preeklampsie a eklampsie

Za rizikové faktory vzniku těchto onemocnění je považován především vysoký krevní tlak, genetická dispozice, tedy situace, pokud se onemocnění vyskytlo u někoho z blízkých příbuzných rodičky, vysoké hodnoty krevních tuků a otoky.

Prevence preeklampsie

Jako vždy je nejdůležitějším faktorem prevence, tedy předcházení závažných stavů, a to pravidelnými návštěvami gynekologa dle jeho doporučení, který bude sledovat stav krevního tlaku a bude podnikat nezbytné kroky k tomu, aby nedošlo k závažným diagnózám, které s preeklampsií a vysokým krevním tlakem v těhotenství souvisí. Může dojít k hospitalizaci, nebo ve velmi závažných a život ohrožujících stavech k přerušení těhotenství.

Mysleme tedy na to, že situace, kdy nám sestra v ordinaci změří tlak může odhalit spoustu problémů, které se v počátečních fázích nemoci dají velmi spolehlivě odvrátit. Je velmi důležité dbát především o své zdraví a zdravý životní styl, a to nejen v těhotenství.