Touha po vlastním bydlením je naprosto přirozená věc. Pokud nepatříte mezi minoritu, která na vlastnictví nemovitosti nejenže nelpí, ale dokonce ji považuje za zbytečnou přítěž, pravděpodobně již vlastní dům či byt máte – anebo k němu alespoň směřujete. Ale proč byste měli uvažovat třeba i o družstevním vlastnictví, jehož popularita v posledních letech výrazně vzrostla?

Češi nedají na vlastní bydlení dopustit

Statistika hovoří jasně. Většina Čechů již vlastním bydlením disponuje, což je na poměry evropských států poměrně nezvyklé. V roce 2020 činil průměr Evropské unie 70 % (tzn. 7 z 10 lidí vlastní byt nebo dům), přičemž Česko střední hodnotu překračovalo o 8,9 % (data zveřejnil Eurostat). V sousedním Německu přitom bydlí v nájmu každý druhý.

Přestože nemůže být pochyb o tom, že Češi preferují vlastní bydlení, v budoucích letech bude pravděpodobně nájmů přibývat. Důvodem je prostý fakt, že pro mladou generaci již pořízení nemovitosti není tak jednoduché jako v minulých letech. Kombinace několika proměnných – raketového růstu cen nemovitostí, inflace, vyšší nároky na vyřízení hypotéky, a konečně i nedostatečná nabídka v oblíbených lokalitách, to všechno jsou příčiny současné neutěšené situace.

Družstevní bydlení jako cenově dostupnější varianta

Mnozí (nejen) mladí lidé se budou muset smířit s tím, že v dohledné době na vlastí bydlení nedosáhnou. Nájemní smlouva však nemusí být jediným schůdným řešením – příslovečným světlem na konci tunelu může být právě družstevní vlastnictví. Cenový rozdíl oproti osobnímu vlastnictví se často pohybuje až v desítkách procent, což je v dražších lokalitách ohromné plus. Vysoce atraktivní se jeví především družstevní bydlení Praha.

V souvislosti s družstevním bydlení ovšem musíte počítat i s určitými riziky a omezeními, které souvisí s konkrétními stanovami družstva (např. omezené možnosti pronájmu). Odradit by vás mohl také nezbytný souhlas družstva v případě plánované rekonstrukce. Anebo poměrně komplikovaný proces dědictví.

Už jste četli?  Topte úsporně: Jaké jsou výhody dřevěných briket?

Co se týče financování, nabízí se možnost hypotéčního úvěru (ale pozor – ručit se musí jinou nemovitostí) či úvěru od stavební spořitelny. Částka, kterou developeři na začátku požadují, se obvykle pohybuje mezi 25–30 %, úhrada zbylé části pak probíhá formou pravidelných měsíčních splátek.

Z výše uvedených důvodů si před plánovanou koupí družstevního bytu předem důkladně pročtěte stanovy a zároveň prolustrujete ekonomickou situaci družstva. Pokud shledáte, že je vše v pořádku (a neodradí vás omezené právo na nakládání s bytem), nic vám nebude bránit v cestě za svým snem.

Družstevní bydlení v Praze od FINEPu

Nabídka družstevního bydlení je poměrně pestrá a rozhodně nezahrnuje pouze panelákové byty. Stačí se porozhlédnout na stránkách společnosti FINEP, která má s výstavbou družstevních bytů dlouholeté zkušenosti. První pilotní projekt na Proseku s názvem Habr vzbudil v řadách zájemců nebývalý zájem – pro developera to byl impuls k rozšíření nabídky o další projekty.

Novostavby od FINEPu jsou přístupné naprosté většině zájemců, protože nemusí řešit hypotéční úvěr a prokazovat bonitu bance. Limitován není ani věk zájemce a velkou výhodou je možnost budoucího odkoupení bytu do osobního vlastnictví.

Pokud vás zajímá, jak vypadá moderní družstevní bydlení v Praze v pečlivě zvolených lokalitách, podívejte se na realizované projekty jako Kaskády Barrandov či Rezidence u Šárky. Společně s dalšími praktickými informacemi je najdete na stránkách developera finep.cz.