Notebook je pro studium na vysoké škole naprosto nezbytný. Jak se v nabídce elektroniky vyznat a jak vybrat ten správný? Poradíme, podle čeho se rozhodnout a na co se při nákupu zaměřit. Povíme si také, kolik vás to bude přibližně stát a jaké značky jsou spolehlivé.

Na co bude notebook využívat?

Jako úplně první byste si měli vyjasnit, na co všechno notebook budete vy nebo vaše děti využívat. Od toho se odvíjí i různé cenové kategorie a nároky na hardware. Notebook pro studenty  totiž může být levná záležitost, nebo naopak velká investice.

Na přednášky, učení a psaní studentských prací

Pokud přístroj budete používat pouze pro základní věci jako je psaní poznámek, domácí studium a úkoly, vystačíte si s poměrně s levným zařízením. Chtějte takový model, který je malý, lehký, snadno se přenáší a má velkou výdrž baterie.

Jelikož nebudete potřebovat mnoho aplikací, vystačíte si s menším místem na disku. Určitě je dobré chtít místo tzv. HDD pevného disku SSD disk. Ty totiž pracují podstatně rychleji a dnes už se od sebe cenově tolik neliší. V případě, že si nevystačíte s místem, můžete prezentace a ročníkové práce ukládat na externí disk nebo na cloudové úložiště, které většina vysokých škol poskytuje zdarma.

Na kolik vás takový notebook přijde? Bez problémů ho pořídíte okolo 5000 Kč. Na surfování po internetu a kancelářské práce je to akorát. Pokud vás tlačí rozpočet, vždy můžete pořídit repasovaný model ve velmi slušném stavu.

V případě, že chcete něco opravdu kvalitního a máte více financí, zkuste MacBook nebo ultrabook. Ty už jsou podstatně dražší, za to mnohem praktičtější. Ultrabooky jsou na práci mimo domov naprosto perfektní. MacBook je spolehlivý a na kancelářské práce jeden z nejlepších.

notebooky-pro-vysokoskolaky

Notebook pro umělecké a technické obory

Studenti uměleckých a technických oborů využívají různé vědecké programy, které kladou vysoký nárok na grafickou a operační paměť. Vyplatí se proto investovat do nadupaného hardwaru, aby notebook pracoval hladce a bez sekání. Opět doporučujeme raději SSD disk, kvalitní grafickou kartu (např. NVIDIA, AMD nebo Radeon), procesor alespoň Intel i5 a operační paměť minimálně 12 GB.

Už jste četli?  Proč lidé kupují spalovače tuků a má to význam?

To ale není všechno. Abyste mohli pracovat opravdu na 100 %, neobejdete se bez dostatečně velkého displeje se špičkovým rozlišením. Asi už vám je tedy jasné, že nepůjde o žádného drobečka, kterého strčíte do kabelky. Tento typ zařízení patří mezi větší a těžší.

Grafici a umělci určitě ocení dotykové displeje, které jim umožní flexibilně pracovat v různých grafických programech pomocí dotykového pera. Pokud si pořídíte takový model, ušetříte za tablet, bez kterého byste se neobešli. Některé věci zkrátka myši neuděláte.

Takto šikovné notebooky logicky patří mezi dražší, počítejte okolo 20 000 Kč a výš. Opravdu hodně záleží na vašem oboru. Nejvyšší nároky mají většinou grafici a designéři, ale i takový AutoCAD chce alespoň 16 GB RAM. Doporučujeme si nejprve prohlédnout systémové požadavky programů, se kterými budete pracovat a hned budete mít jasno.

Pokud chcete na notebooku hrát i hry, pak doporučujeme koupit právě z této kategorie. Počítejte ale s tím, že hraní her bude vždy lepší na klasickém stolním počítači nebo konzoli. Ty jsou na to lépe vybavené.

Jakou značku vybrat

Na trhu je spousta značek, mezi kterými můžete vybírat. Například Asus, Dell, Acer a HP nabízí notebooky za velmi pěknou cenu v poměru k výkonu. MacBook je zárukou kvality, avšak za vyšší cenu.

Dejte si pozor na příliš levné modely, u kterých výrobci slibují hory doly za nízkou cenu. Ty jsou sice na první pohled výkonné, avšak na úkor kvality komponentů. Někde se zkrátka ušetřit musí. A tak můžete být nemile překvapení, až budete neustále řešit nějaké reklamace. Jak tomu předejít? Čtěte recenze a hledejte i ty negativní, které vám často řeknou mnohem víc.