Nejenže chce Elon Musk, známý americký vizionář, tvář automobilky Tesly, a především zakladatel kosmické společnosti SpaceX, udělat Mars obyvatelným pro běžného člověka, nyní přichází s novým Tesla Botem, humanoidním robotem. Uveden do provozu má být už příští rok a od autonomních aut a myšlení člověka se až tak moc lišit nemá. 

Tesla Bot: Skoro jako člověk 

Muskova gigantická společnost Tesla se převážně zaměřuje na výrobu aut, ale dnes je zároveň favoritem ve vývoji umělé inteligence a své místo zde zaujímá s tím spojená robotika. Minulou středu, 19. srpna 2021, Tesla na své konferenci představila černobílého AI Tesla Bota. Robot bude pohyblivý jako člověk, měřit má 173 cm, vážit necelých 57 kilogramů. Dokonce bude moci uzvednout skoro 70 kg.  Komunikovat má s člověkem pomocí zabudovaného displeje a pro chytřejší uvažování bude mít zabudovaný superpočítačový čip

Pomůže v továrnách, ale i při nabíjení elektroaut 

Musk ho uvádí jako přátelského humanoida, který má především za úkol člověku usnadňovat život. Umíme si ho představit jako významnou pomoc při práci v továrnách, která jistě bude pro další expanzi firem Tesly a SpaceX potřeba. Nezapomeňme, že roboty Musk může vyvíjet právě kvůli osídlování, kolonizaci Marsu. V jejím průběhu bude důležité nasadit humanoidy na nebezpečná místa, na která se až poté budou moci stěhovat samotní lidé. Jako podstatná se jeví i pomoc robotů při vývoji tzv. Superchargerů, tedy Muskově technologii pro rychlé nabíjení elektromobilů, u kterých by asistovali humanoidi při dobíjení. 

Samostatnější myšlení díky autopilotu 

Důležitou novinkou je tak již zmiňovaná větší samostatnost robota, kterou disponuje humanoid právě díky autopilotu vyvíjenému automobilkou Tesla. I přestože se sám Elon Musk v minulosti stavěl proti vývoji a používání robotů, varoval před riziky a humanoidy považoval za největší novodobé riziko pro lidstvo a zbraně, vývoj se nedá zastavit. Musk, stejně jako jiní současní technologičtí magnáti, podlehl umělé inteligenci a tvrdí, že pokud se sestrojí AI Tesla Bot pomalejší a slabší než člověk, riziko robota se sníží. Humanoidi totiž stále představují velice nápomocnou a bohužel nenahraditelnou sílu v novodobém světě. Snad ale ne tak nenahraditelný objekt, než je člověk sám. 

Už jste četli?  Jak vybrat odžmolkovač a jak jej používat?

Mohlo by vás zajímat: