Nářadí není jen nezbytnou součástí výbavy každé domácnosti, kde je občas potřeba něco zavrtat nebo přišroubovat. Sada nářadí v praktickém balení může být perfektním dárkem pro nadšeného domácího kutila. S naším návodem zvládnou tu správnou sadu pro každého šikovného gentlemana vybrat dokonce i dámy.

Výhody pořízení sady

Sada je jednoznačně praktická. Vše potřebné máte po ruce a ihned víte, kam jste si jednotlivé typy nářadí uklidili.

Nehrozí vám tak, že nemůžete najít šroubovák v okamžiku, kdy ho začínáte skutečně potřebovat. A ostatně vašemu nářadí nehrozí ani nečekaná ztráta. Obal spolehlivě chrání jednotlivé kusy i před poškozením.

Sady nářadí jsou komfortní na přenášení. Jsou též vzhledem k praktickému obalu ideální jako dárek. Formu předání nemusíte řešit, výrobce už je zkrátka elegantně „zabalil“ za vás.

Podle čeho vybrat správně sadu

Při výběru sady bychom měli zohlednit několik kritérií:

Podle účelu využití

Dá se říci, že sada spolehlivě najde uplatnění ve většině domácností. V každém bydlení bývá zkrátka nutné provádět běžnou údržbu.

Většina běžných domácích kutilů ocení sadu univerzální. Ty obsahují různé typy klíčů (inbus, francouzský klíč, kladivo svinovací metr a vodováhu). Trh však nabízí také sady specializované, například pro elektrikáře (se zkoušečkou elektrického napětí), pro kutily do dílny (s pilníkem a rašplí) nebo pro motoristy (s dlouhými šroubováky).

Podle počtu kusů

Základní sady obsahují kolem 10 kusů ručního nářadí. Mezi typické položky v nich můžeme zařadit zejména:

  • nůžky
  • pilníky
  • vrtáky a dláta
  • šroubováky
  • klíče
  • multifunkční nože
  • kleště
  • pilníky
  • šestihranné nástavce
Už jste četli?  Co zvážit při výběru rozkládací rohové sedací soupravy

Pokročilé sady však dokáží nabídnout i téměř 200 kusů nářadí. Najdete v nich tedy skutečně vše potřebné nejen pro domácnost, ale i do dílny.

Dbejte hlavně na to, aby v sadě byl dostatečný výběr šroubováků. Někteří výrobci nabízejí v setu pouze dva, a to plochý a křížový. Sada s bity vám však šroubováky v plné míře nenahradí. Do úzkých dlouhých otvorů se totiž nevejdou.

Absolutní základ by měly tvořit i kleště, a to jednak klasické kombinačky, ale i kleště štípací a verze s dlouhými čelistmi.

Podle materiálu

Kvalitní materiál je určující pro dlouhou životnost vašeho nářadí. Zásadně by se mělo jednat o chrom-vanadiovou nebo chrom-molybdenovou ocel.

Zkontrolujte si celkovou kvalitu zpracování: Opravdu dosedají všechny spoje precizně? Plastové díly otestujte, pokud se prohýbají, značí to nekvalitní provedení. Ostré hrany nebo vyčuhující šrouby také nenapovídají o tom, že by si výrobce dal zvláště záležet.

Podle obalu

Co se týče obalu, odvíjí se jeho volba od toho, kam případně chcete nářadí nosit, jak často ho budete přenášet a jak se k němu budete chovat.

Kufříky z pevného materiálu snesou i drsnější zacházení. Pouzdro nebo brašna jednoznačně nemá takovou životnost a můžete ho i poměrně snadno mechanicky poškodit. Výhodou pouzdra však může být jeho skladnost. Vyžadujte jednoznačně kožené provedení brašny, které slibuje nejdelší životnost.