Zajímavými body výletu jsou slatiňanský hřebčín a zámek, po cestě navíc navštívíte atraktivní rozhlednu a známý dětský hrad Kočičí hrádek. Zpátky do Chrudimi se ze Slatiňan můžete vrátit vlakem.

Co vás na výletě čeká?

Vydejte se příjemnou leč delší procházkou po trase ve vzdálenosti 11,5 kilometru s mírným převýšením 110 metrů. Trasa začíná v Chrudimi a končí v nedalekých Slatiňanech. Cestu zpět zvládnete vlakem. A když bude po cestě chuť se občerstvit, můžete tak učinit na následující místech:

  • Chrudim
  • Sobětuchy,
  • Rabštejnská Lhota
  • Slatiňany

Kudy vede trasa výletu?

Chrudim, Sobětuchy, Dubinec, Rabštejnská Lhota, Kosova Seč, rozhledna Bára ll, Podhůra, Chrudimský les, Kočičí hrádek, Švýcárna, Slatiňany

Z chrudimského vlakového nádraží se na výlet vydejte po červené značce, povede vás kolem stadionu k okraji města a pak již po polní cestě na sousední Sobětuchy. Těmi projdete po značce, cesta se stočí na jih směrem k Chrudimskému lesu a Rabštejnské Lhotě. Čeká vás mírné stoupání na lesnatý nevýrazný Vrch Dubinec (311 m n. m.). Za vrcholem následuje stejnojmenné rozcestí, na němž již červenou značku opusťte a dále pokračujte doleva po žluté. Sejdete tak do Rabštejnské Lhoty, chvíli ještě sledujte žlutou, ale od rozcestí u rybníčku se již držte modré značky. Ta vás oklikou dovede do Chrudimského lesa přímo před vámi.

Na rozcestí Kosova Seč, již na okraji Chrudimského lesa, stále jděte po modré. Po 250 m přijde možnost krátké odbočky doleva ke zdejší rozhledně Bára II a lanovému parku Podhůra. Vraťte se zpět na cestu s modrou značkou a pokračujte dále na východ, tedy přes rozcestí Podhůra a Chrudimský les ke Kočičímu hrádku.

Ten je poměrně nevšední dětskou atrakcí, v letní sezóně sem míří nemálo návštěvníků, hlavně od blízkých Slatiňan. K těm vede zelená značka, je zde také vyznačena naučná stezka. Po zelené minete Švýcárnu a do Slatiňan dorazíte ze strany zámeckého parku a výběhů pro koně. Budete tedy mít celkem dost příležitostí si prohlédnout nádherné starokladrubské vraníky i koně Převalského, projít se zámeckým parkem a samozřejmě navštívit zdejší zámek, kde se pochopitelně vše točí opět kolem koní.

Už jste četli?  Nejlepší aquaparky v Evropě: Užijte si letní zábavu na cestách

Poslední úsek přes město k nádraží vede po žluté značce, půjdete necelý kilometr prakticky pořád rovně. Odtud se můžete některým z přímých vlaků vrátit do Chrudimi.

Slatiňanský zámek

Na skále nad Chrudimkou, tedy na místě současných Slatiňan, stávala menší dřevěná tvrz již na přelomu 13. a 14. století. O ní víme pouze to, že několikrát vyhořela a že jeden z jejích mnoha vlastníků, Václav ze Slatiňan, se postavil na stranu Mistra Jana Husa v době jeho procesu v Kostnici.

Bohuslav Mazanec z Frymburka, který měl tvrz ve vlastnictví od roku 1575, se rozhodl objekt

zcela přestavět v zámek odpovídající dobovým požadavkům. Úkolu se zhostil Ulric Aostallis de Sala. Po bitvě na Bilé hoře však bylo celé slatiňanské panství zkonfiskováno a v krátké době se na něm vystřídalo několik majitelů. Roku 1732 koupil Slatiňany Josef František, hrabě ze Schönfeldu, který započal další rozsáhlé úpravy zámku, nyní již ve stylu baroka. Další úpravy provedli až Auerspergové v 19. století, v roce 1857 byla zahájena stavba nového křídla a v roce 1864 schodišťové věže u vjezdu do zámku. V této podobě spatříte zámek i v současnosti.

Kočičí hrádek

Kuriózní stavba, hrádek pro děti nedaleko slatiňanského zámku, Vznikla v letech1898-1901 díky manželce jednoho z posledních majitelů panství, Vilemíně Auerspergové. Stavba nezapře ducha romantismu, který se obracel k myšlenkám a ideálům středověké rytířskosti.

Hrádek byl samozřejmě určen dětem, byl zbudován na menší skalce, jako skutečné hrady stávaly na skalách. Dětem slouží doposud, vede k němu i zvlášť zřízená naučná stezka.

Mrkněte i na další tipy na výlety, mezi kterými najdete třeba Pavlino údolí.